MS žien 2023

SKUPINA F

FRANCÚZSKO

Do tretice pokračujeme tímom, ktorý oblieka spoločnosť Nike. Zatiaľ čo mužské dresy sú v poslednom čase výhradne v odtieňoch námorníckej modrej, pre ženy zvolili dizajnéri amerického dodávateľa oveľa bledší odtieň. Tričkám opäť dominuje textúra s čiarami, na koncoch rukávov nájdeme francúzsku trikolóru. Náhradné dresy vzdávajú hold francúzskemu umeniu. Jemná šedá textúra predstavuje abstraktné ťahy štetca, konce rukávov sú potom opäť v tradičných národných farbách vrátane námorníckej modrej.

♀ vs ♂

Najvýraznejší rozdiel je v odtieni modrej farby. Mužská reprezentácia má v posledných rokoch výrazne tmavomodré dresy doplnené zlatými detailmi. Náhradné oblečenie taktiež odkazuje na umenie, konkrétne miestnou grafikou Toile de Jouy. Viac o dresoch nájdete v článku venovanému katarskému šampionátu.

📸 nike.com a instagram.com/equipedefrancef

JAMAJKA

Jamajku začala tento rok obliekať nemecká spoločnosť Adidas, ktorá pripravila mužskému i ženskému výberu rovnaké súpravy dresov. Hlavné majú neodmysliteľný žltý základ doplnený zvyšnou dvojicou národných farieb – zelenou a čiernou. Náhradné súpravy sú v netradičnej hnedej farbe označovanej výrazom Night Brown. Okrem zelenej a žltej ich dopĺňajú aj červené detaily. Jamajčanky sa na turnaji predstavia druhýkrát v histórií, čím o jednu účasť prekonávajú svojich mužských kolegov.

♀ vs ♂

Muži pôsobia v navlas rovnakých súpravách, v ktorých sa nedávno predstavili aj na turnaji Gold Cup. V ňom to dotiahli až do semifinále, v ktorom prehrali s celkovým víťazom z Mexika 0:3. Jedinou účasťou Jamajky na mužskom turnaji majstrovstiev sveta je vystúpenie z Francúzska 1998.

📸 adidas.com a Getty Images

BRAZÍLIA

Brazílčanky budú mať neodmysliteľné žlto-zelené dresy. Tričká s véčkovým výstrihom sú oživené textúrou paprade, ktorá vzdáva hold prírodným krásam Brazílie. Tie sú prezentované aj na náhradných modrých dresoch doplnených svetlozelenou. Prevedenie tentokrát odkazuje na amazonské dažďové pralesy. Brazílske futbalistky nie sú ani zďaleka tak úspešné ako ich mužskí kolegovia a stále čakajú na zisk majstrovského titulu. Ich najlepším umiestnením je druhá priečka zo šampionátu v roku 2007.

♀ vs ♂

Mužské oblečenie je farebne zhodné s tým ženským, no na rozdiel od flóry prezentuje brazílsku faunu. Hlavné žlté i náhradné modré dresy sú oživené textúrou škvrnitej srsti jaguára. Pentacampeon sa nedávno predstavil v rámci boja proti rasizmu prvýkrát vo svojej histórii aj v čiernych dresoch.

📸 nike.com a instagram.com/selecaofemininadefutebol

PANAMA

Vďaka ďalšiemu stredoamerickému zástupcovi uvidíme na turnaji aj oblečenie od americkej spoločnosti Reebok. Tá oblieka panamské reprezentačné výbery len od tohto roku, keď nahradila dodávateľa New Balance. Oblečenie je v národných farbách – červené a biele tričká dopĺňajú modré detaily. Zaujímavým detailom je textúra pripomínajúca futbalovú loptu. Tá na hlavnom oblečení pokrýva väčšinu povrchu tričiek, zatiaľ čo na náhradných dresoch je prítomná len na rukávoch.

♀ vs ♂

K oblečeniu mužského tímu platí takmer to isté, čo pri Jamajke. Muži majú rovnaké dresy ako ženská reprezentácia, taktiež sa v nich nedávno predstavili na turnaji Gold Cup a taktiež v nich prehrali s Mexikom. Tentokrát to bolo ale až vo finále, do ktorého sa účastník MS 2018 prebojoval tretíkrát v histórii.

📸 footballshirtculture.com, instagram.com/thefotballl.tr a Getty Images

Pridaj komentár

Naspäť na začiatok