MS žien 2023

Štvrtok 20. júla 2023 je dňom začiatku ženských majstrovstiev sveta v Austrálii a na Novom Zélande. Doteraz sa tento web venoval oblečeniu ženských futbalových tímov len veľmi okrajovo, to sa ale mení práve dnešným dňom. Na nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať o súpravách všetkých 32 účastníkoch tohtoročného svetového šampionátu. Dresy ženských tímov sú už vo väčšine prípadov odlišné od tých mužských a bola by škoda nepredstaviť si zaujímavé dizajny, ktoré uvidíme na významnom svetovom podujatí. Pri každom tíme nechýba ani porovnanie s aktuálnym oblečením mužských výberov, o ktorých nájdete informácie v tmavomodrých boxoch. O svoje postrehy a dojmy sa neváhajte podeliť v komentároch. Medzi jednotlivými skupinami sa môžete prepínať pomocou tlačidiel v dolnej časti.


SKUPINA A

NOVÝ ZÉLAND

Prehľad začíname jednou z organizátorských krajín. Futbalistky Nového Zélandu oblieka americká spoločnosť Nike, ktorá na ich dresoch nadviazala na dlhoročnú tradíciu paprade. Táto rastlina predstavuje v krajine symbol sily, moci a národnej identity. Taktiež dominuje aj znaku futbalovej reprezentácie. Náhradné dresy sú biele a vzor paprade nájdeme pri nich len na manžetách rukávov. Doplnková modrá farba symbolizuje krásu novozélandskej prírody.

♀ vs ♂

Mužskí kolegovia majú prezývku All Whites a hrávajú v opačnom farebnom prevedení ako ženský výber. Dizajn dresov je v oveľa jednoduchšom prevedení, biele sú doplnené čiernymi prvkami v okolí výstrihu a na koncoch rukávov, čierne sú naopak úplne jednoduché a jednofarebné.

📸 nike.com

NÓRSKO

Aj druhý tím A skupiny sa predstaví na podujatí v dresoch spoločnosti Nike. Nórky dostali od amerického výrobcu tradičné červené dresy doplnené tmavomodrými detailmi. Farebná kombináciu odkazuje na štátnu vlajku. Tá je v tvare trojuholníka umiestnená na vnútornej strane výstrihu a doplnená sloganom „Sterkere Sammen” – „Spolu silnejšie”. Náhradné dresy sú biele, doplnené tmavomodrými a červenými detailmi.

♀ vs ♂

Mužský tím má dresy v jednoduchšom prevedení. Hlavnému červenému oblečeniu dominuje textúra zložená z trojuholníkov, ktoré reprezentujú množstvo štítov pokrývajúcich nórske územie. Náhradné biele tričká oživuje vzor s vlnitými čiarami symbolizujúcimi jedenásť futbalistov na ihrisku.

📸 nike.com

FILIPÍNY

Ázijské reprezentantky sa na šampionáte predstavia v dresoch Adidas. Tie sú vyhotovené v národných farbách. Modrá predstavuje pracovitosť a vytrvalosť, červená je farbou srdca a biela reprezentuje novú medzinárodnú scénu. Doplnkovou farbou je žltá, ktorá sa na modrých a červených dresoch vyskytuje na embléme nemeckého dodávateľa. Na bielych ju pre zmenu nájdeme v okolí výstrihu a na koncoch rukávov.

♀ vs ♂

Filipínski reprezentanti majú iného dodávateľa. Donedávna hrávali v oblečení španielskeho výrobcu Kelme, od tohto roka im dresy dodáva menej známa spoločnosť JerseyBird. Tá im pripravila súpravy s originálnym dizajnom inšpirovaným národným vtákom – Orlom filipínskym.

📸 twitter.com/PilipinasWNFT, fifa.com a footballkitarchive.com

ŠVAJČIARSKO

Druhým európskym zástupcom v A skupine je Švajčiarsko. Reprezentantky krajiny helvétskeho kríža si v Austrálii a Novom Zélande zahrajú v oblečení značky Puma. Hlavné červené dresy boli pritom predstavené len v posledných dňoch a okrem prúžkov zaujmú aj siluetami hôr. Náhradné oblečenie bude pravdepodobne biele, zhodné s dresmi švajčiarskej mužskej reprezentácie.

♀ vs ♂

Ešte pár dní pred začiatkom šampionátu to vyzeralo tak, že Švajčiarsko bude jedným z tímov, ktoré bude používať navlas rovnaké dresy pre svoju mužskú i ženskú reprezentáciu. Červené a biele oblečenie sme videli aj na svetovom šampionáte v Katare a viac si o ňom môžete prečítať v tomto článku.

📸 instagram.com/swissnatiwomen a puma.com

Pridaj komentár

Naspäť na začiatok