Nedeľný večer prináša ďalšie pokračovanie týždenníka. Dnes si pripomenieme predstavovanie nových dresov našej reprezentácie, pozrieme sa na dodávateľov vo francúzskej Ligue 1, vyhodnotíme si hlasovanie britského webu Museum of Jerseys o najkrajšie dresy aktuálnej sezóny Premier League a v netradičných farbách si zaspomíname aj na anglickú reprezentáciu z roku 1996. V galérii sú tentokrát nové dresy reprezentácií, príjemné čítanie!
Reprezentácia konečne predstavila nové dresy
Ešte počas minulej nedele sa na tlačovej konferencii k barážovému stretnutiu s Írskom predstavila dvojica Albert Rusnák – Marek Hamšík v nových dresoch slovenskej reprezentácie určených pre roky 2020 a 2021. Napriek počitatočným veľmi stručným informáciám sme sa napokon dočkali aj samostatného článku i fotogalérie na webe futbalového zväzu, či aspoň krátkej reportáži vo verejnoprávnej televízii. Nové dresy spomenul v prenose úspešného barážového stretnutia aj komentátor Marcel Merčiak a v deň zápasu sa im venovala aj príloha Denníka Šport, ktorá bola vydaná v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom. Dnes už môžeme skonštatovať, že tmavomodré dresy mali víťaznú premiéru. Či sa nám podobne bude dariť aj v bielych, uvidíme už dnes večer v zápase Ligy národov na pôde Škótska. Nové oblečenie slovenského tímu je už v predaji aj prostredníctvom oficiálneho e-shopu spoločnosti Nike.

Dodávatelia vo francúzskej Ligue 1
Ani tento týždeň nevynecháme prehľad dodávateľov dresov v poprednej európskej lige. Tentokrát sa vyberieme do krajiny Galského kohúta, v ktorej hrá najvyššiu súťaž 20 tímov. Prvú priečku si v Ligue 1 túto sezónu delí nemecká spoločnosť Adidas s talianskym výrobcom Kappa. Obidvaja obliekajú zhodne po štyri tímy. V dresoch s tromi prúžkami hrávajú Bordeaux, Brest, Lyon a Štrasburg, postavy muža a ženy sediace k sebe chrbtom zase majú na oblečení tímy Angers, Lorientu, Mét a Monaka. Aj na striebornej pozícií je dvojica výrobcov, ktorí taktiež pochádzajú zo spomenutých krajín. Nemecké farby háji tentokrát Puma, ktorá oblieka Marseille, Nimes a Rennes, talianskych dodávateľov reprezentuje Macron, ktorý pripravil dresy Lensu, Nantes a Nice. Bronzovú priečku odsadila americká spoločnosť Nike, od ktorej majú oblečenie Montpellier a Paríž. Zvyšné štyri tímy odieva kvarteto dodávateľov – Dijon má dresy od firmy Lotto, hráči Saint-Etienne si obliekajú domácu značku Le Coq Sportif, futbalisti Lille hrávajú v oblečení New Balance a Reims má uzavretú zmluvu s britským dodávateľom Umbro. V porovnaní s minulým ročníkom si najviac pohoršila Puma, ktorá bola vlani lídrom Ligue 1, keď obliekala štvrtinu všetkých účastníkov. Ku konkurenčnému Adidasu jej totiž odišlo Bordeaux a do druhej ligy vypadli futbalisti Amiens. Práve Adidas nelovil len vo vodách svojho nemeckého súpera, ale aj u veľkého rivala z Nike, odkiaľ získal Brest. Americký výrobca navyše stratil aj druhý klub, keď ho za Kappu vymenili Méty. Na Apeninskom polostrove mali určite radosť aj z postupu Lorientu, ktorý tak razom zvýšil počet tímov s logom turínskeho výrobcu na štyri. Zo zvýšenej popularity talianskych značiek sa tešili aj u kolegov v Macrone. Tam sa počet tímov dokonca strojnásobil, keďže vlani nosili túto značku len futbalisti Nice, no v novej sezóne sa k nim pridal aj nováčik z Lensu a pod svoje krídla získali od New Balance aj hráčov Nantes. Na francúzskych prvoliogových trávnikoch už chýba logo spoločnosti Joma, s ktorou do druhej ligy zostúpili futbalisti Toulouse, k žiadnej zmene nedošlo u trojice dodávateľov Umbro, Lotto a Le Coq Sportif.

Hlasovanie o najkrajší dres Premier League
Britský web Museum of Jerseys pripravil hlasovanie o najkrajšie dresy Premier League v aktuálnej sezóne. V hlasovaní návštevníkov zvíťazilo oblečenie Manchestru United so ziskom 17%. Aj druhé miesto obsadil tím, ktorý oblieka nemecká spoločnosť Adidas. Zo striebornej pozície sa môže tešiť londýnsky Arsenal, ktorého dresy určilo za najkrajšie 14% hlasujúcich. Tretiu priečku obsadil liverpoolsky klub, so ziskom 11% sa na bronzovej priečke umiestnil aktuálny líder anglickej ligy Everton.
Prehľad najkrajších dresov podľa hlasovania čitateľov Museum of Jerseys.

Známy dizajn v netradičných farbách
Aj ďalšia novinka bude súvisieť s webom Museum of Jerseys. Na ňom sa totiž v posledných dňoch objavili aj známe šedé dresy anglickej reprezentácie z roku 1996. Tie nie sú medzi fanúšikmi Albionu práve obľúbené, a to najmä vďaka neúspešnému penaltovému rozstrelu proti Nemecku, ktorý pripravil domácu reprezentáciu o účasť vo finále Majstrovstiev Európy. V tom čase sa jednalo aj o akýsi experiment zo strany britskej spoločnosti Umbro, ktorá porušia pravidlá tradičných farieb na anglických dresoch, ktoré boli dovtedy najmä biele a červené, prípadne belasé. Autor webu Denis Hurley dresy prefarbil do červenej, modrej a zelenej(!). Prvé dve si vieme asi celkom bežne spojiť s oblečením anglických futbalistov a osobne si myslím, že práve červená verzia vôbec nevyzerá zle, tretia farba je ale poriadnym experimentom. Dresy však už inšpirovalo čokoľvek a ak by sme niekedy videli majstrov sveta z roku 1966 aj v zelenom, mohlo by to byť napríklad na počesť medzinárodných automobilových pretekov Spojeného kráľovstva, ktorých farbou je lovecká zelená označovaná aj výrazom British Racing Green.

Netradičné farebné prevedenie anglických dresov z dielne autorov Museum of Jerseys.
Nové dresy 41. týždňa – reprezentácie
V ligách je reprezentačná prestávka a aj my si dnes dáme pauzu od nového oblečenia klubov a namiesto toho sa pozrieme na dresy národných výberov. Už minulý týždeň bolo v týždenníku venovaných pár riadkov africkým reprezentáciám. Ich dresy boli oficiálne predstavené v pondelok. K Pume sa pridali potom aj konkurenti z francúzskej spoločnosti Le Coq Sportif, ktorí obliekajú reprezentáciu Južnej Afriky, americká spoločnosť Nike zase konečne spustila oficiálny predaj ikonických dresov Nigérie a predstavila aj oblečenie Nového Zélandu.
📷 footballshirtculture.com, nzsoccershop.co.nz, sportsdirect.com