Dresy Sportingu Lisabon 2023/2024

2023/2024 Nike Portugalská liga
Autor: Myso

Po Nemecku a Holandsku sa dnes vyberieme do Portugalska. Štvrtú priečku v Primiera Lige obsadil Sporting Lisabon. Klub z hlavného mesta krajiny nezískal v minulom roku žiadnu trofej, no umiestnenie v ligovej súťaži mu zabezpečilo účasť v skupinovej fáze Európskej ligy UEFA. Levov oblieka v aktuálnom ročníku americká spoločnosť Nike, ktorá pred jeho začiatkom predstavila trojicu nových dresov.

Nový dizajn po dvoch rokoch

Sporting mal v predchádzajúcom ročníku dresy v rovnakom dizajne ako v sezóne 2021/22. Došlo len k vzájomnej výmene zelenej a bielej farby a oživeniu výstrihu a koncov rukávov vďaka čiernej. Pre aktuálnu sezónu pripravil dodávateľ Nike lisabonskému klubu nový dizajn vychádzajúci z aktuálneho strihu Vapor IV, ktorý mal premiéru na katarskom svetovom šampionáte.

Nové dresy pripomínajú dvadsiate výročie otvorenia Estádio José Alvalade, na ktorom klub pôsobí od roku 2003. Dve dekády štadióna pomenovaného po zakladateľovi klubu pripomína aj názov reklamnej kampane New Era 2.0, či špeciálne pripravené strieborné detaily na fonte čísiel vychádzajúce z architektúry domovského stánku. Do jeho hľadiska sa zmestí vyše 50-tisíc priaznivcov.

Oproti minulej sezóne sa znížil počet bielych pruhov. Zatiaľ čo vlani ich bolo až šesť a vypĺňali priestor od pliec až po spodnú časť, na najnovších dresoch narátame len štyri. A to je ešte posledný oveľa tenší ako zvyšná trojica. Druhý rok po sebe má oblečenie jednofarebné zelené rukávy a táto farba taktiež dominuje aj celej zadnej strane. Naďalej sú prítomné aj čierne detaily na výstrihu a koncoch rukávov.

Biele náhradné dresy

Zatiaľ čo domácemu oblečeniu dominuje zelená farba, pre náhradné bola zvolená druhá klubová biela. Dresy dizajnovo vychádzajú z hlavých súprav. Pôvodné prechody medzi zelenými a bielymi pruhmi sú ale v tomto prípade reprezentované tenkými zelenými pásikmi. Na rozdiel od domáceho oblečenia tentokrát chýba zvýraznenie rukávov, či výstrihu, ktoré majú farbu podkladu.

Partneri klubu sú podobne ako čísla a menovky hráčov v zelenej farbe. Čo sa týka klubového znaku, ten je podobne ako na hlavných súpravách monochromatický. Plnofarebný máva kontrastne odlíšenú skratku SCP (Sporting Club Portugal) a žltého leva uprostred. Ani jeden zo súčasných hráčskych dresov Sportingu neobsahuje originálny klubový znak, ten majú v pôvodných farbách len brankári.

20 rokov od debutu Cristiana Ronalda

Okrem dvadsiateho výročia otvorenia vynoveného štadióna Josého Alvaladeho uplynulo tento rok aj neuveriteľných dvadsať rokov od debutu hviezdneho portugalského reprezentanta Cristiana Ronalda. Ten začal svoju seniorskú kariéru práve v Sportingu Lisabon, odkiaľ putoval do Manchestru United a neskôr si zahral aj v Reale Madrid, či Juventuse. Ako je futbalovým priaznivcom určite dobre známe, jeho súčasným zamestnávateľom je saudskoarabský celok Al Nassr.

Ikone portugalského futbalu venoval klub tohtoročné tretie dresy. Tie majú čiernu farbu a sú doplnené zlatými detailmi. Americká spoločnosť Nike na nich predstavuje aj svoju dcérsku značku s legendárnou skratkou CR7. Tá predstavuje iniciálky portugalskej superhviezdy a jeho číslo dresu. Oslavný duch dodáva oblečeniu klubový znak ladený do zlato-bielej kombinácie. Hlavnými partnermi lisabonského klubu sú stávková spoločnosť Betano a pivovar Superbock.

Brankári chytajú v čiernej, oranžovej a žltej verzii najnovšieho modelu Nike Gardien IV. V prípade, že hráči majú oblečené tretie čierne dresy, aj brankári dostávajú oblečenie so značkou CR7. V tomto prípade sa jedná o odlišný dizajn s pruhmi, ktorý máme možnosť vidieť u elitných tímov spolupracujúcich s Nike ako FC Barcelona, FC Liverpool alebo Inter Miláno.

Súpermi Sportingu sú v spomínanej skupinovej fáze Európskej ligy UEFA rakúsky Sturm Graz, talianska Atalanta Bergamo a poľský Raków Częstochowa. V predchádzajúcom ročníku sa zeleno-bieli dostali do štvrťfinále tejto súťaže, kde vypadli s Juventusom. Najväčším klubovým úspechom na európskej scéne je víťazstvo v dnes už neexistujúcom Pohári víťazov pohárov z roku 1964.

Pridaj komentár

Naspäť na začiatok