Čo týždeň dal 31/2023

Čo týždeň dal
Autor: Myso

Vitajte pri prvom augustovom týždenníku. Dnes sa rozsiahlejšie pristavíme pri podcaste Bavme sa o lige, v ktorom jeho autori spomenuli niekoľko zaujímavostí o dresoch z Niké ligy a 2. ligy. Nebude chýbať ani informácia o novom rekordnom kontrakte Manchestru United a tešiť sa môžete aj na Lea Messiho v drese Argentíny spred 29 rokov. Nového partnera bude mať na svojom oblečení madridské Atlético a záver už tradične patrí prehľadu nových dresov predstavených v poslednom týždni. Príjemné čítanie!


Zaujímavosti z podcastu Bavme sa o lige

V piatok vyšiel ďalší diel podcastu Bavme sa o lige. Trojica jeho autorov Michal Maťašovský, Marek Arpáš a Marián Červenka sa v poslednom diely pristavila aj pri dresoch našich tímov Niké ligy a 2. ligy. Zhrňme si ich jednotlivé postrehy:

1️⃣ MALŽENICE A LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ (NE)MAJÚ DRESY NA MIERU

Tu bohužiaľ s Marekom Arpášom nemôžem súhlasiť, keďže obidva tímy majú obyčajné katalógové dresy. Malženice oblieka španielska spoločnosť Joma a nováčik druhej ligy hráva v katalógovom modeli Flag II. Ten je charakteristický šachovnicovým prevedením, ktoré nepatrí medzi klubmi k úplne bežným. Našiel sa však aj príklad zo zahraničia. V červenej verzii hráva tím Craigmark Burntonians FC z nižšej škótskej súťaže.

Podobne je to aj s Liptovským Mikulášom. Ten druhú sezónu po sebe oblieka talianska spoločnosť Kappa. Liptáci tentokrát siahli po katalógovom modeli s názvom Bugo. V rovnakom bielo-červenom prevedení ho má napríklad provinčný španielsky klub CE Manresa, v červeno-čiernej verzii odohralo v minulom ročníku niekoľko stretnutí poľské Podbeskidzie Bielsko-Biała.

2️⃣ MFK SKALICA BUDE MAŤ NOVÉ BIELO-ZELENÉ DRESY

Potešujúca správa zo Záhoria. Skalica tak bude mať nové všetky svoje tri súpravy. Ešte pred štartom ligy predstavili Skaličania limetkové dresy s dizajnovým označením Team Ultimate 23, v ktorých odohrali aj prvé dve kolá nového ročníka. K dispozícii taktiež majú aj nové tmavé oblečenie, ktoré je katalógovým modelom Team Cup 23. Bielo-zelené súpravy by mali byť opäť pripravené v aplikácii Puma Kit Factory.

3️⃣ TRNAVA UŽ MÁ NOVÉ DRESY, NO NIE JE S NIMI SPOKOJNÁ

Toto bola nepochybne asi najzaujímavejšia informácia a bude zaujímavé túto situáciu sledovať ďalej. Novým dodávateľom Trnavčanov by mala byť nemecká spoločnosť Puma, ktorá patrí k svetovej špičke a v našich zemepisných šírkach oblieka z väčších klubov napríklad pražskú Slaviu. Bíli Andeli nateraz pokračujú v dresoch Adidas, po čiernych v Európskej konferenčnej lige UEFA sa dnes v Zlatých Moravciach predstavili aj v bielom.

Čo sa týka informácii o úrovni dresov, súčasné tímy Niké ligy sa dajú rozdeliť do troch-štyroch kategórii. Najhoršie je na tom dvojica Banská Bystrica – Žilina, ktoré používajú len obyčajné katalógové dresy. Dukla tak má druhú sezónu po sebe oblečenie rovnaké s tréningovým výstrojom Sparty, či Trnavy. Žilinčania svoje dresy aspoň oživili rokom založenia a ikonkou Šošona, rovnaké ale nájdeme v nižších ruských, či anglických súťažiach.

Potom nasleduje veľká skupina tímov, ktoré si svoje dresy pripravujú v aplikácii mi Team (po novom nazývanej Locker Room) od spoločnosti Adidas. Jej výhoda spočíva v tom, že aj keď má viacero mužstiev rovnaký model (päť klubov konkrétne Adidas miCompetition 21), farebne si ho dokáže prispôsobiť podľa potrieb a každý dres potom vyzerá unikátne. Proces tvorby je načrtnutý v infografike.

Do tejto kategórie môžeme zaradiť aj Skalicu, ktorá pri tvorbe svojich bielo-zelených dresov využila spomínanú aplikáciu Puma Kit Factory. Bohužiaľ, ani tento spôsob nezaručuje, že sa niekde vo svete nevyskytnú na vlas rovnaké dresy. Úplne totožný model i farebné prevedenie ako Záhoráci si v minulom ročníku zvolil aj rakúsky celok WSG Tirol.

O kategóriu vyššie je Slovan Bratislava. Majstrovský celok má k dispozícii prémiové modely od spoločnosti Adidas. Belasí sú však tiež limitovaní určitými vzormi a šablónami. Dvojkríž na nových dresoch je pridaný pravdepodobne rovnako ako silueta sokola na reprezentačných dresoch od spoločnosti Nike, keďže aj Belasým dodáva oblečenie spoločnosť 11TeamSports.

Úplnú slobodu v návrhoch majú u nás tímy, ktoré obliekajú talianske spoločnosti Macron (DAC a Trenčín) a Erreà (Zlaté Moravce). Tieto tri kluby si môžu navrhnúť dresy podľa vlastných predstáv, jedinými obmedzeniami sú len tvary výstrihov a umiestnenie emblémov výrobcu. Vďaka tomuto sme sa v posledných rokoch dočkali vydarených návrhov s pruhom v tvare vĺn Dunaja, originálnej textúry inšpirovanej okolím Dunajskej Stredy, či trenčianskeho oblečenia pokrytého viacerými mestskými prvkami, vrátane nápisov z hradnej skaly. Každý rok sa snaží príjemne prekvapiť aj ViOn, ktorý sa naposledy neváhal inšpirovať Barcelonou.

4️⃣ DAC JE SÍCE ELEGANTNÝ, NO JEHO HRÁČI HORŠIE VIDITEĽNÍ

Tu na rozdiel od prvého videa absolútne súhlasím s Marekom Arpášom. Nové dresy DAC sú nepochybne elegantné a patria medzi dizajnovo najvýraznejšie oblečenie na slovenských trávnikoch. Horšie je to však s ich viditeľnosťou. Len pripomeniem, že z dôvodu slabej rozoznateľnosti hráčov zakázali zelené súpravy v talianskej Sérii A. Dunajskú Stredu by sme mali v netradičnom olivovom prevedení vidieť ešte aj v Žiline (21. októbra) a Košiciach (4. novembra).


Kompletnú epizódu podcastu nájdete tu:


Manchester United s rekordnou zmluvou

Začiatok týždňa priniesol informáciu o novom rekordnom kontrakte Manchestru United. Červení diabli predĺžili zmluvu so svojim dodávateľom Adidas až do roku 2035 a môžu sa tešiť na rekordné príjmy vo výške 900 miliónov libier. Jedná sa o najlukratívnejší sponzorský kontrakt v histórii Premier League. „Spojenie Manchestru United a Adidas je jedným z najikonickejších vo svete športu. Korene spolupráce siahajú do 80. rokov a v ďalšej dekáde chceme spoločne prinášať inovácie v dizajne a technológii športového oblečenia,” uviedol výkonný riaditeľ United Richard Arnold. Nemecká spoločnosť bola dodávateľom 20-násobného anglického majstra v rokoch 1980 – 1992. Súčasná spolupráca trvá od sezóny 2015/16.

📸 footballshirtculture.com


Messi v drese Argentíny z MS 1994

Aj ďalšia správa bude o oblečení z dielne nemeckého výrobcu Adidas. Fenomenálny argentínsky futbalista Leo Messi zverejnil na svojom instagramovom profile video, v ktorom je oblečený v modrom drese svojej krajiny s neodmysliteľným číslom 10. Nejedná sa však o niektorý z posledných modelov, ale o oblečenie z MS 1994, ktoré sa konali v USA. Na turnaji pred 29 rokmi mal tento dres oblečený legendárny Diego Maradona, pre ktorého to bol posledný svetový šampionát v jeho bohatej medzinárodnej kariére. Tmavomodré súpravy s ikonickými kosodĺžnikmi usporiadanými do troch línii sa pripomenú fanúšikom už koncom roka. Súprava je súčasťou remake kolekcie „Bring Back“, ktorá bude na trh uvedená v decembri.

📸 mundoalbiceleste.com


Atlético s novým sponzorom

Atlético Madrid bude nosiť na dresoch logo nového partnera. Los Colchoneros stroskotala dohoda s doterajším sponzorom WhaleFin.com, ktorý sa zaoberá obchodovaním s kryptomenami. Podľa informácii denníka Mundo Deportivo by mal klub z hlavného mesta Španielska čoskoro podpísať dohodu so saudskoarabskou leteckou spoločnosťou Riyadh Air. Tá by mala platiť najbližších päť rokov. Pôvodná dohoda s WhaleFin.com mala byť platná až do roku 2027 a Madridčanom mala priniesť 40 miliónov eur ročne. Špekulácie o zrušení kontraktu sa objavili už vo februári a boli potvrdené v priebehu júla. Logo partnera sa pritom objavilo aj na propagačných fotografiách k novým dresom Atlétov, ktoré boli uvedené pred mesiacom.

📸 instagram.com/atleticodemadrid


Nové dresy 31. týždňa

Aj prelom júla a augusta bol bohatý na predstavovanie nových dresov. Do galérie tentokrát pribudlo 21 kúskov. Už v týždni ste si mohli prečítať o nových náhradných dresoch Interu Miláno. Okrem nich sme spoznali tretie oblečenie Ajaxu Amsterdam, Benficy Lisabon, Leicestru City, či LOSC Lille.

📸 footballshirtculture.com

Pridaj komentár

Naspäť na začiatok