Čo týždeň dal 30/2023

Čo týždeň dal
Autor: Myso

Posledný júlový týždenník prináša postrehy k štartu našej najvyššej futbalovej súťaže. Pozrieme sa aj na zaujímavosti z prebiehajúceho svetového šampionátu žien. Štart novej sezóny sa blíži aj v Taliansku, kde veľké značky obliekajú len malú skupinu klubov. A zaujalo aj prevedenie loga spoločnosti Castore na novom oblečení Glasgowu Rangers. Záver už tradične patrí galérii nových dresov predstavených v posledných dňoch. Príjemné čítanie!


Začala Niké liga

V piatok sa začal stretnutím Banskej Bystrice s Podbrezovou v poradí 31. ročník našej najvyššej súťaže. Tá nesie po novom názov Niké liga. Ešte pred samotným štartom pribudla na tomto webe špeciálna stránka venovaná prehľadu dresov všetkých dvanástich klubov. V samotnom 1. kole sme potom videli niekoľko premiér, ktoré si môžeme zhrnúť na nasledujúcich riadkoch.


BANSKÁ BYSTRICA – PODBREZOVÁ 1:4
V pohronskom derby nastúpili obidvaja minuloroční nováčikovia v dresoch známych z predchádzajúcej sezóny. Domáca Dukla pokračuje v katalógovom modeli Adidas Condivo 22 Jersey, Železiari majú svoje biele dresy pripravené na mieru. Jedinou novinkou bolo oblečenie hosťujúceho brankára Richarda Ludhu, ktorý si zachytal v novom brankárskom modeli značky Adidas s dizajnovým označením Tiro GK 23.

MICHALOVCE – DUNAJSKÁ STREDA 0:0
Sobota už bola na premiéry nových dresov bohatšia. Na východe sa prvýkrát v súťažnom zápase predstavili v novom žlto-modrom oblečení Michalovce. Ich dresy vytvorené v aplikácii Adidas Locker Room sme doteraz videli len v príprave. Hostia z Dunajskej Stredy pricestovali v nových olivových súpravách a vo vynovenom oranžovom prevedení si zachytal aj ich brankár Samuel Petráš.

SKALICA – ZLATÉ MORAVCE 2:0
Domáci víťazne pokrstili limetkové dresy Puma Team Ultimate 23, doplnené čiernymi trenírkami a štulpňami. Hostia debutovali vo svojich bielo-zlatých súpravách pripravených na mieru. V novom oblečení sa predstavili aj brankári. Domáci Matej Luksch mal červený dres Puma Team Cup 23, hosťujúci Matej Slávik inkasoval dva góly v žlto-čiernom modeli Erreà Curtis.

KOŠICE – SLOVAN 0:0
Prvý zápas Košíc vo vypredanej Košickej futbalovej aréne góly nepriniesol. Nováčik pokračuje v oblečení z 2. ligy, na ktorom má ako jediný celok najvyššej súťaže menovky umiestnené pod číslami. Brankár Matúš Kira si udržal čisté konto v čiernom oblečení Adidas Tiro 23 League. Majster sa prvýkrát v sezóne predstavil v bielych dresoch, jeho kanadský gólman Milan Borjan odchytal zápas v červenej verzii Adidas Condivo 22 GK.

TRNAVA – TRENČÍN 1:2
Avizované nové dresy od nového dodávateľa zatiaľ do Trnavy nedorazili. Spartak otvoril nový ročník Niké ligy v čierno-zlatom oblečení Adidas z minulej sezóny, ktoré mal v týždni aj v stretnutí Európskej konferenčnej ligy na pôde FK Auda. Trenčania sa taktiež predstavili v starom známom prevedení. Tretí ročník po sebe používajú svoje biele dresy so zlato-červenými prvkami od talianskej spoločnosti Macron.

ŽILINA – RUŽOMBEROK 3:1
V očakávanom farebnom prevedení nastúpili mužstvá pod Dubňom. Domáci sa štvrtý rok po sebe predstavujú v žltom oblečení Nike Park VII doplnenom zelenými trenírkami a žltými štulpňami. Ružomberčania počas leta zmenili len farbu nápisu Niké je tipovanie, ktorý je už po novom biely. Brankári si zachytali v modrej verzii Nike Strike III, resp. bielom modeli Adidas Condivo 22 Jersey.


Zaujímavosti z MS žien

Classic Football Shirts sa v týždni vo svojom príspevku na sociálnej sieti Twitter (po novom nazývanej X) povenovali prebiehajúcemu svetovému šampionátu žien. Zaujalo označenie zápasov, ktoré je podobne ako pri mužských MS rôznorodé. Niektoré tímy používajú vlajky, iné len názov svojho súpera, niektoré tímy umiestňujú informácie o zápase pod svoje logo, ďalšie uprostred dresu, či dokonca pod čísla. A nájdu sa aj také, ktoré svoje dresy týmto spôsobom nijako neupravujú… Ďalšou zaujímavosťou sú menovky na dresoch rozhodkýň. Toto sme už videli ale aj v decembri, počas mužských MS v Katare a dá sa očakávať, že sa to stane tradičnou súčasťou veľkých šampionátov, či významných pohárových súťaží. V galérii nájdete ešte aj niekoľko zaujímavých farebných kombinácií dresov.


V Taliansku sú veľké značky na ústupe

Minulú nedeľu bola v týždenníku zmienka o návrate spoločnosti Umbro na čelo rebríčka dodávateľov v Premier League. Tradičný britský výrobca bol v najvyššej anglickej súťaži niekoľko rokov v úzadí, no v ročníku 2023/24 bude po vyše 10 rokoch lídrom v počte tímov, ktoré sa predstavia v jeho dresoch. Zaujímavá situácia nastáva aj v Taliansku. Ak by ste totiž čakali, že oblečeniu v Sérii A bude dominovať niektorý z veľkých hráčov typu Adidas, Nike, či Puma, boli by ste na omyle! Prvenstvo patrí v najnovšej sezóne španielskej Jome a domácej Kappe, ktoré zhodne oblečú trojicu tímov. Veľké nemecké značky so šelmou v logu, či tromi pásikmi na rukávoch momentálne dodávajú výstroj len dvojici klubov. A americký gigant Nike oblieka na Apeninskom polostrove len jeden jediný celok! Väčší počet zástupcov má dokonca aj domáca spoločnosť Macron, či v našich končinách nie až tak známy neapolský výrobca Zeus.


Castore vydalo prvý dres bez svojho loga

O britskej spoločnosti Castore sa už v týždenníku toho popísalo dosť. Ďalšiu zaujímavosť priniesli posledné dni, kedy boli uvedené tretie dresy Glasgowu Rangers. Tie sú návratom do 90. rokov. Pruhovaný modro-oranžový dizajn odkazuje na sezónu 1993/94, kedy 55-násobného škótskeho majstra obliekala nemecká spoločnosť Adidas. Tá vtedy na pruhované dresy umiestňovala namiesto svojho svetoznámeho loga len nápis. Presne pre rovnaký krok sa rozhodol v aktuálnom ročníku aj britský dodávateľ. Dočkali sme sa tak prvého futbalového dresu značky Castore, na ktorom nie je jeho čím ďalej tým viac známejšie logo s krídlami. Nepochybne zaujímavá inšpirácia minulosťou, čo myslíte?


Nové dresy 30. týždňa

V galérii máme podobne ako minulý týždeň opäť tridsiatku dresov! V posledných dňoch sa pridali aj kluby mimo top európskych súťaží ako FC Bazilej, FC Kodaň, či Legia Varšava. V priebehu týždňa ste si mohli prečítať články o novinkách obidvoch celkov z Manchestru a už teraz sa môžete tešiť na článok o dresoch Barcelony. V priebehu pár týždňov sa ešte určite podrobnejšie vrátime aj k novým súpravám rímskych klubov Lazia a AS, či k pohárovým dresom Borussie Dortmund.

Pridaj komentár

Naspäť na začiatok