Čo týždeň dal 29/2023

Čo týždeň dal
Autor: Myso

Vitajte pri ďalšom vydaní týždenníka. Dnes sa pozrieme na začiatok MS žien i českej FORTUNA:LIGY. Predstavíme si projekt portálu Design Football, kde fanúšikovia navrhujú nový znak bratislavskému Slovanu. Nahliadneme aj do Premier League, kde majú staronového lídra medzi dodávateľmi dresov. A nebudú chýbať ani bohaté novinky zo Slovenska, veď naša najvyššia súťaž štartuje už budúci piatok. Záver patrí už tradične prehľadu nových dresov uvedených v posledných dňoch. Príjemné čítanie!


Začali MS žien aj česká FORTUNA:LIGA

V týždni odštartoval najvýznamnejší medzinárodný futbalový turnaj tohto roka. V Austrálii a na Novom Zélande sa začali majstrovstvá sveta žien. Oblečeniu ženských tímov sa doteraz Svet dresov venoval len veľmi okrajovo, to sa ale práve zmenilo vďaka aktuálnemu turnaju. Na webe nájdete špeciálnu stránku venovanú súpravám všetkých 32 účastníkov. Ku každému tímu navyše nechýba ani porovnanie s mužskou reprezentáciou, keďže už zďaleka nie pri každej krajine platí, že ženy aj muži majú rovnaký dizajn dresov.


A ďalší špeciálny prehľad vznikol aj včera. Sobota bola dňom začiatku 31. ročníka najvyššej českej súťaže, ktorej sa na tomto webe podrobnejšie venujeme už päť rokov. Opäť nechýba prehľad dresov všetkých šestnástich klubov aj so základnými informáciami a zopár zaujímavosťami. Na podobnú prezentáciu sa v najbližších dňoch môžu tešiť už aj priaznivci slovenskej najvyššej súťaže, keďže Niké liga odštartuje svoj nový ročník už v piatok zápasom Banskej Bystrice s Podbrezovou.


Poznámka: Na špeciálne stránky venované jednotlivým súťažiam sa dostanete kliknutím na obrázok.


Fanúšikovia navrhujú nový znak pre Slovan

Na webe Design Football prebiehala tento týždeň výzva na redizajn klubového znaku ŠK Slovan Bratislava. Do nej sa zapojilo niekoľko amatérskych dizajnérov, ktorých výtvory si môžete pozrieť priamo na webe alebo v našej galérii. Spomínaná stránka bola založená ešte v roku 2008 a jej cieľom je poskytnúť dizajnérom platformu, na ktorej môžu vystavovať svoju prácu a tiež vytvoriť komunitu, ktorá bude zdieľať nápady v oblasti futbalového dizajnu. Slovan v súčasnosti o zmene klubového znaku neuvažuje, no nejakú inšpiráciu by vo zverejnených návrhoch možno našiel… Vy sa neváhajte so svojimi názormi podeliť v komentároch.


Umbro je lídrom v Premier League

Do starých čias sa vracia futbal v Anglicku. Najväčším dodávateľom v Premier League je po dlhých rokoch opäť britská spoločnosť Umbro! Tá dominovala najvyššej anglickej súťaži aj pred 30 rokmi, no postupne ju vytlačili veľkí svetoví hráči ako Adidas a Nike. Situácia sa radikálne zmenila najmä v minulom desaťročí, kedy bola firma odpredaná novým majiteľom a určité obdobie neprodukovala futbalové dresy. To už ale istý čas neplatí a výrobca s logom diamantu je už aspoň v anglickom futbale späť v plnej sile. V novom ročníku 2023/24 oblečie AFC Bournemouth, FC Brentford, FC Burnley, Luton Town a West Ham United. Umbro bolo naposledy lídrom v Premier League v sezóne 2010/11, kedy dodávalo dresy štyrom tímom.


Novinky zo Slovenska

Už v piatok odštartuje nový ročník našej najvyššej súťaže a na tomto webe nebude chýbať ani špeciálna stránka, kde budú zosumarizované dresy všetkých dvanástich celkov. Dovtedy si zhrňme novinky posledných dní aspoň tu v týždenníku.

ŠK SLOVAN BRATISLAVA
Majster predstavil nové dresy dnes. Dizajnovo sa potvrdili uniknuté obrázky. Tím trénera Vladimíra Weissa st. budeme v ročníku 2023/24 vidieť najčastejšie v kombinácii belasej a tmavomodrej. Náhradné súpravy sú čierne, treťou voľbou budú biele dresy. Na oblečenie pribudlo niekoľko zaujímavých detailov ako je silueta dvojkríža na prednej strane tričiek, či päť zlatých hviezdičiek vzadu pod výstrihom.

DAC DUNAJSKÁ STREDA
DAC v týždni prekvapujúco vypadol s gruzínskym celkom FC Dila Gori a s pohárovou Európou sa tak rozlúčil už po prvom dvojzápase. Klub potvrdil, že žlté dresy predstavené pred minulou sezónou ostávajú aj pre edíciu 2023/24. V novom ročníku ich teda uvidíme už len na slovenských trávnikoch…

FC SPARTAK TRNAVA
V Trnave cez víkend vyvrcholili oslavy storočnice a Spartak sme proti Valencii na dlhší čas možno posledný krát videli v dresoch Adidas. Podľa informácii Andreja Zvolenského by mal klub v nasledujúcom týždni predstaviť nové súpravy. Hlavné biele dresy by mali byť pripravené na mieru, zatiaľ čo náhradné červeno-čierne budú katalógovým modelom. Už skôr unikla na verejnosť informácia, že novým dodávateľom aktuálneho víťaza Slovnaft Cupu by mala byť spoločnosť Puma.

MŠK ŽILINA
Úspešnú odvetu v pohárovej Európe má za sebou MŠK Žilina. Šošoni si aj v druhom zápase poradili s tímom FCI Levadia Tallinn rovnako 2:1. Víťaz minulosezónnej baráže o Európsku konferenčnú ligu sa v Estónsku predstavil v avizovanej novej farebnej kombinácii. Žilinčania sa po dlhšom čase vrátili k zlato-čiernemu prevedeniu. Aj tieto dresy sú katalógovým modelom Nike Park VII.

MFK DUKLA BANSKÁ BYSTRICA
Zdá sa, že bez zmeny bude pokračovať minuloročný nováčik z Banskej Bystrice. Vojaci odohrali v piatok generálku na ostrý štart súťažnej sezóny proti druholigovej Petržalke v dresoch Adidas Condivo 22 Jersey, ktoré používali aj v minulom ročníku. Na rukáve už mali všetci hráči logo Niké ligy, na oblečenie pribudol nový partner MonacoBet, naopak vzadu pod číslami už chýbal emblém Corex.

MFK RUŽOMBEROK
Predsezónne fotenie na klubový web majú za sebou hráči MFK Ružomberok. Zdá sa, že Pod Čebraťom budú pokračovať v rovnakých dresoch, ako v posledných dvoch sezónach. Novinkou je ale farebné prevedenie nápisu Niké je tipovanie, ktorý by mal byť tentokrát biely, čo iste prispeje k jeho lepšej viditeľnosti na oranžovo-čiernom podklade.

FC VION ZLATÉ MORAVCE – VRÁBLE
Nové dresy predstavili v piatok večer Zlaté Moravce. Klub pokračuje v dlhoročnej úspešnej spolupráci s talianskym dodávateľom Erreà, ktorý mu opäť pripravil oblečenie na mieru. Vyzerá to tak, že pri Žitave sa tentokrát inšpirovali Barcelonou i Realom Madrid. Pruhované dresy kombinujú dva odtiene modrej farby s červenou, biele súpravy sú potom doplnené zlatými prvkami.

FC KOŠICE
Napriek tomu, že v týždni sa hráči fotili v oblečení z minulej sezóny, prezident klubu Dušan Trnka potvrdil v dnešnom rozhovore pre Šport.sk, že nováčik bude mať nové dresy: „Nastúpime v nových žltých dresoch, už aj s menovkami. Priznám sa, že ešte som ich ani ja nevidel. Budeme mať tri komplety dresov. Druhý bude biely a tretí oranžový.”

OSTATNÉ KLUBY
V posledných prípravných zápasoch pred štartom ligy sa v starých dresoch s novým logom našej súťaže na rukáve predstavili futbalisti AS Trenčín. Rovnako majú svoje oblečenie upravené aj hráči Podbrezovej. Či niektoré z týchto celkov predstavia nové dresy, ukáže už nasledujúci týždeň.


Nové dresy 29. týždňa

Priznám sa, že už mám aj problém vymyslieť tomuto prehľadu nejaký originálny sprievodný text 🙂. Skrátka, nová sezóna už klope na dvere a kluby nás dennodenne zásobujú bohatou nádielkou nových dresov. V posledných dňoch sme spoznali náhradné oblečenie londýnskeho Arsenalu, Realu Madrid, Newcastlu United, AC Milána, Feyenoordu Rotterdam, či Olympique Lyon. Tretie oranžové súpravy predstavila aj španielska Valencia, ktorá ich pokrstila práve v špeciálnom sobotňajšom stretnutí v Trnave. Tridsiatku nových dresov už ponúka galéria, informácie o vybraných tímoch nájdete čoskoro aj v samostatných článkoch.

Pridaj komentár

Naspäť na začiatok