Dresy Feyenoordu Rotterdam 2023/2024

2023/2024 Castore Eredivisie Liga majstrov
Autor: Myso

Svoj šestnásty majstrovský titul v Eredivisie získal v minulom ročníku Feyenoord Rotterdam. Z víťazstva v najvyššej holandskej súťaži sa tešil aj slovenský reprezentant David Hancko. Ten sa tento rok predstavuje spoločne so svojimi spoluhráčmi aj v Lige majstrov. V nej už rotterdamský klub oblieka nový dodávateľ Castore, ktorý v lete vymenil nemeckú spoločnosť Adidas. Britský výrobca už stihol holandskému šampiónovi pripraviť rovno kvarteto nových dresov.

Červeno-biela v znamení osláv výročí

Hlavné oblečenie je poctou úspechom z rokov 1924 a 1974. Pred sto rokmi vybojovali futbalisti Feyenoordu svoj vôbec prvý holandský titul a o päťdesiat rokov neskôr sa im podarilo ako vôbec prvému holandskému klubu zvíťaziť v Pohári UEFA. Obidva úspechy si klub pripomenul tieňovanými zvislými pruhmi, ktoré sú súčasťou červenej i bielej časti dresu. Tento vzor odkazuje na pôvodný klubový znak, ale taktiež pripomína aj prevedenie ikonických náhradných žltých dresov z 80. rokov.

Tradičné zošívané prevedenie dotiahol britský výrobca do najmenších detailov. Farby sa dokonca striedajú aj na prednej časti véčkového výstrihu. Na zadnej strane si môžeme vo vrchnej časti všimnúť rok založenia klubu 1908. Zatiaľ čo v holandskej ligovej i pohárovej súťaži majú futbalisti Feyenoordu dres rozdelený na dve rovnomerné časti aj na zadnej strane, v Lige majstrov je kvôli prísnym pravidlám UEFA pod číslami biely výrez.

Hrdosť a história v modrom

Aj náhradné oblečenie pripomína výročie. Konkrétne sa jedná o spomienku na 25 rokov starý úspech zo sezóny 1998/99, v ktorej klub získal štrnásty zo svojich aktuálnych šestnástich titulov. Na ihriskách súperov sa vtedy rotterdamský klub predstavoval v modrej farbe. Zatiaľ čo ale dresy Adidas boli v jednoduchom prevedení, dizajnéri Castore neváhali použiť odvážnejší vzor.

Vzhľad modrého oblečenia je inšpirovaný krásnymi pamiatkami a architektúrou Rotterdamu pomocou abstraktného grafického znázornenia. Podľa klubového webu sa jedná o súpravu, z ktorej vyžaruje hrdosť a história. Vzhľad kompletizujú tmavomodré trenírky so svetlomodrými pruhmi po bokoch a biele štulpne s výrazným písmenom F prevzatým z klubového znaku. Alternatívou sú modré časti výstroja.

Tretie oblečenie v bielo-zelenom

V závere augusta boli predstavené aj tretie dresy. Tie majú pre rotterdamský klub pomerne tradičné farebné prevedenie. Kombináciu zelenej a bielej sme na oblečení Feyenoordu videli v minulosti už niekoľkokrát, bez ohľadu na to či bola výrobcom dresov spoločnosť Adidas, alebo jej konkurenti Puma alebo Kappa. V nastúpenom farebnom trende pokračuje aj britský výrobca Castore.

Biele oblečenie má biely véčkový výstrih doplnený tenkým svetlozeleným prúžkom. Tento grafický prvok nájdeme aj na pleciach a taktiež tvorí aj vzor na prednej strane tričiek. Hlavným partnerom klubu je skupina Euro Parcs, ktorá už vyše dvadsať rokov buduje v Európe rekreačné parky. Nad číslami nájdeme emblém dovolenkového portálu Prijsvrij Vakanties, na rukáve má miesto reklama na stávkovú kanceláriu Toto.

Štvrté dresy s mapou mesta

September priniesol aj oficiálne predstavenie štvrtých dresov. Pre tie bola zvolená kontrastná kombinácia tmavej šedej a žiarivej žltej. Súpravy vzdávajú hold samotnému mestu Rotterdam. Na prednej strane je viditeľná jeho mapa, ktorá tak fanúšikom i hráčom umožňuje ukázať príslušnosť oblečenia k samotnému mestu i jeho slávnemu klubu. Na mape nechýba ani bodka označujúca domovský štadión De Kuip.

K uvedeniu štvrtých dresov vzniklo aj pútavé video zachytávajúce dominanty Rotterdamu. „Sú to moje mosty, moji ľudia. Moja hrdosť, moja skala, to najkrajšie, čo existuje. Ulice a uličky, ktoré sú ako žily a idú smerom k srdcu. Rovno do klubu červeno-bielych. Je to moja vaňa (prezývka štadiónu De Kuip). Je to môj domov. Moja bodka na obzore. Môj Feyenoord,” uvádza sa v spomínanom klipe.

Štvrté súpravy klub predstavil vôbec po prvýkrát v histórii. V prípade Feyenoordu nie sú pravidlom ani tretie dresy, napríklad v predchádzajúcej dekáde si úradujúci holandský šampión vystačil väčšinu sezón len s dvojicou súprav. Šedo-žlté oblečenie debutovalo v najväčšom holandskom derby. Zápas na štadióne Ajaxu Amsterdam bol v septembri v 55. minúte prerušený pre výtržnosti fanúšikov a dohrával sa až o tri dni neskôr. Rotterdamský klub v ňom však dokázal zvíťaziť presvedčivo 4:0.

V závere sa ešte krátko pristavme pri brankároch. Tí zabraňujú gólom v trojici dresov. Najčastejšie majú oblečené žlté, alternatívou sú belasé a ružové.

Feyenoord sa v aktuálnom ročníku Ligy majstrov predstavuje v skupine D, kde sú jeho súpermi španielske Atlético Madrid, talianske Lazio Rím a úradujúci škótsky majster Celtic Glasgow. Holandský celok dokázal v súťaži už raz triumfovať, keď v roku 1970 vyhral jej predchodcu pod názvom Pohár európskych majstrov. Okrem spomínaného Davida Hancka je súčasťou tímu aj talentovaný záložník Leo Sauer.

Pridaj komentár

Naspäť na začiatok