Čo týždeň dal 25/2020

Čo týždeň dal
Autor: Myso

Už 25 týždňov môžete na tomto webe čítať týždenník. Dnes si poodhalíme informácie o nových dresoch anglických tímov pre budúci ročník Premier League, pozrieme sa na katalógové oblečenie tímov z La Ligy a ponúkneme pohľad na tímy, ktoré neuvidíme na turnaji EURO 2020. Spoločne s Classic Football Shirts si zaspomíname na červeno-modré časy Bayernu Mníchov a záver bude patriť netradičnému pohľadu na klubové dresy v reprezentačných farbách. Príjemné čítanie!


Info o dresoch Liverpoolu a Tottenhamu pre budúci ročník

Úniky informácií o vzhľade dresov svetových veľkoklubov pre nasledujúce sezóny nie sú ničím výnimočným. Už v priebehu septembra sa v týždenníku objavili informácie o oblečení Barcelony, dnes sa vyberieme pre zmenu do Anglicka. Americká spoločnosť Nike by mala budúci ročník pripraviť Tottenhamu Hostpur tretie dresy vo fialovej (možno skôr tmavoružovej) farbe. Konkrétne by to mal byť odtieň označený anglickým výrazom Wild Berry. Pri hľadaní vhodného prirovnania mi Google ponúkol aj rovnomenný čaj od spoločnosti Teekanne :-D, ktorého obal celkom zodpovedá danej farbe. Netradičného vzhľadu sa dočká aj Liverpool, ktorého náhradné dresy by mali byť béžové, kombinované s karmínovou červenou a modro-zelenou farbou. Klub z Anfield Road ale uvidíme aj v tradičnejšej kombinácii, tretie dresy zverencov Jürgena Kloppa by mali byť žlté, doplnené červenou.

Farby budúcoročných dresov Liverpoolu. Dizajn je vymyslený a bude sa odlišovať (📸 twitter.com/fumlerRawk)

Katalógové dresy v La Lige

V predchádzajúcom vydaní týždenníka sme sa pristavili pri katalógových dresoch v Premier League, dnes si posvietime na španielsku La Ligu. V tej pôsobí aj v aktuálnom ročníku 20 tímov a veru len jeden jediný nemá svoje oblečenie v unikátnom prevedení. Konkrétne sa jedná o tretie dresy FC Granada, ktoré nájdeme v katalógu amerického dodávateľa Nike pod označením Trophy IV, vo farebnej kombinácii tyrkysovej a voltovej. Treba však povedať, že aj siedme mužstvo minulej sezóny Primery Division si svoje dresy upravilo. Oceniť môžeme použitie čierneho znaku, ktorý ladí k emblémom spoločnosti Nike. Takisto na zadnej strane nájdeme milý detail v podobe ikonky granátového jablka. To bolo vo vlajke niekdajšieho Granadského kráľovstva a dodnes sa nachádza aj v spodnej časti klubového znaku, či ako súčasť oficiálnych symbolov súčasného Španielska. Pre úplnosť dodajme, že ešte dresy štyroch ďalších celkov vychádzajú z katalógových modelov. FC Sevilla má trojicu svojich dresov v dizajne Nike Challenge III, každý z nich však má narozdiel od katalógu farebne zvýraznený výstrih i zakončenia rukávov. Oblečenie Cadizu, Osasuny a Valladolidu je zase vytvorené v aplikácii miTeam od spoločnosti Adidas.

Ikonka granátového jablka umiestnená na zadnej strane dresov pod výstrihom.

📸 directsoccer.co.uk a tienda.granadacf.es


Dresy, ktoré neuvidíme na EURE

Minulý týždeň sa uzavrela kvalifikácia na preložený turnaj EURO 2020. Na ňom sa predstaví aj slovenská reprezentácia, ktorá si účasť vybojovala v dvojici úspešných barážových stretnutí proti Írsku a Severnému Írsku. Nie všetky reprezentácie však mali toľko šťastia, že sa mohli radovať z postupu medzi 24 najlepších tímov Európy. Turnaj tak bude ochudobnený o viacero zaujímavých futbalistov a takisto aj futbalových dresov. Zahraničný web Footy Headlines vybral osem reprezentačných celkov, ktorých nápadité oblečenie neoživí súboj o kráľa futbalovej Európy. Budúci rok tak prídeme napríklad o dresy Bulharska od španielskej Jomy, ktoré sú zaujímavé použitím historického loga spomienkou na rok 1965, kedy sa krajina prebojovala na MS po barážovom víťazstve nad Belgickom (ďakujem Máriovi za upresnenie). Taktiež si neužijeme ani súboje Slovinska, Nórska, či Grécka, ktorým pripravila zaujímavé dizajny americká spoločnosť Nike. Majstrovstvá Európy budú aj bez Srbska, či Islandu, ktoré mohli zaujať veľmi pekným prevedením dresov z dielne nemeckej firmy Puma. Do vybranej osmičky sa zmestilo aj oblečenie futbalových trpaslíkov zo San Marina a Luxemburska, ktorých oblieka taliansky Macron. Možno ste sa nad poslednou dvojicou trochu pousmiali, netreba však zabúdať, že UEFA vďaka zavedeniu Ligy národov umožnila zabojovať o postup aj menej úspešným krajinám. Z najhoršej výkonnostnej skupiny sa tak tento rok dostalo na turnaj napríklad Severné Macedónsko, pre ktoré to bude vôbec prvý záverečný turnaj v ére samostatnosti. Doteraz sa zúčastnilo európskych a svetových šampionátov len ako súčasť Juhoslávie.

📸 footyheadlines.com


Spomienky na červeno-modrý Bayern Mníchov

Classic Football Shirts vydávajú každý týždeň zaujímavé video o futbalových dresoch. Tentokrát sa pozreli na históriu oblečenia bavorského veľkoklubu Bayern Mníchov. Ten si prešiel počas svojej histórie zaujímavými farebnými zmenami a okrem dnešnej klasickej červenej a bielej bola dlho súčasťou jeho dresov aj modrá. Tú už na dresoch 30-násobného nemeckého majstra ale v domácom prostredí len tak skoro neuvidíme. V roku 2018 spísali fanúšikovia klubu petíciu, ktorá znamenala dokonca zmenu tmavomodrých trenírok za červené už v priebehu sezóny 2018/19, čo bolo spomenuté aj na tomto webe v článku k dresom mníchovského celku. Prierez červeno-modrých dresov Bayernu si môžete pozrieť na priloženom videu.


Klubové dresy vo farbách reprezentácií

Posledné dni patrili najmä reprezentačnému futbalu. Spoznali sme posledných účastníkov budúcoročného turnaja EURO 2020 a taktiež sa hrali aj záverečné zápasy skupinovej fázy Ligy národov, či pokračovala juhoamerická časť kvalifikácie Majstrovstiev sveta o postup do Kataru 2022. Možno aj to inšpirovalo tvorcov amerického webu Bleacher Report, ktorí prišli na svojom Instagrame so zaujímavým nápadom. Dresy popredných klubových celkov premenili do farieb národných tímov, za ktoré hrávajú ich najväčšie hviezdy. V galérii si tak môžete vychutnať červeno-zelené prevedenie Juventusu Turín, ktoré odkazuje na farby národného tímu Cristiana Ronalda, žlto-modro-zelené oblečenie Parížu Saint-Germain, ktorý reprezentuje brazílsky útočník Neymar, či belaso-biele dresy Barcelony, ktoré majú zase pripomínať argentínsku národnosť Lionela Messiho.

📸 instagram.com/bleacherreport

7 komentárov k príspevku “Čo týždeň dal 25/2020

  1. Trocha poopravím, to nie je historické logo na bulharských dresoch, je to “iba” zjednodušený štátny znak resp. štít, ktorý držia v Bulharskom štátnom znaku dva levy aj keď trocha odlišné. Bulhari ho používajú už dlhšie na národných dresoch v tejto podobe. Dresy sú inšpirované r. 1965, ale vtedy mali Bulhari dobový štátny znak nad trikolórov…

Pridaj komentár

Naspäť na začiatok