Puma predstavila nové dresy desiatich afrických reprezentácií

2012/2013 Puma Reprezentácie
Autor: Myso

Aktualizované 8.11.2011 – doplnené obrázky a informácie

Nemecká spoločnosť Puma dnes predstavila nové dresy desiatich afrických reprezentácií. Dresy boli navrhnuté africkými umelcami, ktorí sú spoločne združení v organizácií Creative African Network. Jedná sa o projekt spoločnosti Puma, ktorý slúži na prepojenie a podporu umelcov pochádzajúcich alebo pôsobiacich v Afrike. Predstavenie sa uskutočnilo v londýnskom Múzeu dizajnu a samotnú prezentáciu dopĺňa mesiac trvajúca výstava.

Na prezentácii sa objavilo aj viacero známych hráčov vrátane Samuela Eto’oa z Kamerunu, Johna Mensaha z Ghany a Yaya Tourého, ktorý reprezentuje Pobrežie Slonoviny. Dnešná akcia spoločnosti Puma bola zároveň aj pozvánkou na Africký pohár národov, ktorý sa uskutoční začiatkom budúceho roka v Gabone a Rovníkovej Guinee a predstaví sa na ňom niekoľko reprezentácií, ktoré mali dnes v Londýne svoje zastúpenie.

Prezentácia nových dresov bola sprevádzaná aj predstavením programu Puma Vision, ktorý spája jednotlivých umelcov a organizácie a poskytuje im priestor pre realizáciu a pomoc s organizovaním medzinárodných expozícií. Vďaka spomenutému programu bolo oslovených desať afrických umelcov, ktorí dostali za úlohu navrhnúť reprezentačné dresy jednotlivých krajín. Nemeckej spoločnosti sa tak podarilo spojiť zdanlivo dva veľmi odlišné svety športu a umenia.

„Spoločnosť Puma stála na začiatku spojenia umenia a športu do jedného celku. Celý proces prešiel množstvami fáz od počiatočnej možno nezmyselnej myšlienky spojenia dvoch svetov až po oslavu futbalu, umenia, kultúry a tradícií s cieľom vytvoriť unikátne a inšpiratívne návrhy pre reprezentačné dresy jednotlivých krajín. Puma je prítomná v Afrike dlhodobo a aj dnešok ukazuje akým spôsobom chceme naďalej prehlbovať náš vzťah s týmto kontinentom,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Puma Franz Koch.

V Londýne boli dnes predstavené dresy Kamerunu, Ghany, Pobrežia Slonoviny, Alžírska, Namíbie, Senegalu, Toga, Gabonu, Burkiny Faso a reprezentácie Južnej Afriky, ktorú nemecká spoločnosť oblieka len od júna tohto roka. Z technického hľadiska boli dresy navrhnuté tak, aby v nich hráči mohli dosahovať čo najlepšie výkony, priliehavý strih má okrem iného za úlohu aj zabraňovať situáciám, kedy sa v súbojoch hráči ťahajú za dres. Technológia Puma USP dokáže odsávať pot, prispieva k lepšej priedušnosti dresov a k udržaniu optimálnej telesnej teploty.

„Africký futbal zohráva naďalej obrovskú úlohu v globálnom športovom marketingu. V priebehu uplynulých desiatich rokov sme vybudovali naše vzťahy s Afrikou investovaním do rôznych projektov a nadviazaním spolupráce s hráčmi i futbalovými asociáciami. Emócie a vášeň afrického futbalu perfektne kopírujú našu filozofiu a je veľkou cťou pre nás spolupracovať s kontinentom, ktorý má tak bohaté kultúrne dedičstvo,“ povedal Terrence Parris, vedúci marketingu spoločnosti Puma.

Alžírsko
Severoafrická krajina sa predstaví v bielych dresoch doplnených zelenými a červenými prúžkami v okolí výstrihu. Predná strana tričiek je pokrytá zaujímavou štruktúrou, ktorá súvisí s kultúrnym dedičstvom Alžírska a na dres ju navrhol národný umelec Zineb Zedira. Okrem znaku Alžírskej futbalovej asociácie sa na drese nachádza vpravo od červeného loga puma aj alžírska vlajka štylizovaná do kruhu.

Burkina Faso
Reprezentácia Burkiny Faso bude hrávať v tmavozelených dresoch doplnených na prednej strane dvojicou žrebcov, v pozadí ktorých sú národné vlajky. Okolie zeleného výstrihu pokrýva červený prúžok. Vpravo pod výstrihom sa nachádza biele logo Puma. Na obrázku dresu z neznámych príčin chýba znak národnej futbalovej federácie, ten sa ale na dresoch nachádzať bude, čo je viditeľné aj z fotografií z londýnskej prezentácie.

Gabon
Gabon je jednou z organizátorských krajín budúcoročného Afrického pohára národov. Spoločnosť Puma nadviazala spoluprácu s reprezentáciou tejto krajiny len nedávno a pre nadchádzajúce obdobie jej pripravila žlté dresy doplnené modrými a zelenými prúžkami. Predná strana tričiek zaujme hlavou pantera, ktorá súvisí s prezývkou národného tímu.

Ghana
Prezývka mužstva znie „Black stars – Čierne hviezdy“ a súvisí aj s čiernou hviezdou, ktorá sa nachádza na ghanskej štátnej vlajke. Čierne hviezdy sú aj hlavným motívom, ktorý vypĺňa priestor v hornej časti tričiek. Tri z hviezd sú v oblasti pod čiernym logom Puma v národných farbách – zelenej, žltej a červenej. Prúžky na výstrihu sú v čiernej a zlatej.

Južná Afrika
Nový člen v rodine spoločnosti Puma bude hrávať v tradičných žltých tričkách. Ich spodná časť je pokrytá farebnými zaoblenými prúžkami, ktoré majú pripomínať dúhu. Inšpiráciou pre tento dizajn boli slová arcibiskupa Desmonda Tutua, ktorý sa o Juhoafričanoch vyjadril ako o dúhovom národe. Na dresoch sa opäť nachádza aj národná kvetina Protea, ktorá je umiestnená na zelenom pruhu umiestnenom na zadnej strane tričiek pod výstrihom.

Kamerun
Na celej prednej strane tričiek je zobrazený lev, ktorý súvisí s prezývkou národného mužstva. Okolie výstrihu pokrýva červený a žltý prúžok, ktorý kompletizuje spolu so zelenými tričkami národné farby. Okrem loga spoločnosti Puma a znaku národnej futbalovej asociácie sa na hrudi nachádza aj štylizovaný obrázok hlavy leva.

 

Namíbia
“Brave Warriors” alebo “Statoční bojovníci” z Namíbie budú na zelených trávnikoch bojovať v nových červených dresoch. Tie sú na prednej strane pokryté žiariacimi slnkami, ktoré môžu niekomu pripomínať aj kvetiny. Slnko sa nachádza aj na vlajke tejto juhoafrickej krajiny. Červené tričká sú v okolí výstrihu doplnené bielymi prúžkami, na hrudi sa nachádza biele logo Puma a znak národnej futbalovej asociácie.

 

Pobrežie Slonoviny
Tradičné oranžové dresy sú uprostred doplnené hlavou slona s predĺženým chobotom, ktorý je na začiatku špirály v tmavšom odtieni oranžovej. V okolí výstrihu sú viditeľné prúžky v zelenej a bielej farbe. Biele logo spoločnosti Puma je umiestnené vpravo, vľavo sa nachádza znak národnej futbalovej asociácie.

 

Senegal
Biele dresy Senegalčanov sú doplnené v okolí výstrihu zeleným a červeným prúžkom. Z trojice národných farieb chýba na drese žltá, ktorá je zastúpená aspoň v znaku národnej futbalovej asociácie. Oproti znaku je umiestnené červené logo výrobcu dresov. Prednú stranu tričiek pokrýva obrázok národného stromu krajiny, ktorým je baobab.

Togo
Reprezentácia Toga bude hrávať v žltých dresoch pokrytých červenými prúžkami. Tie majú vyvolávať dojem, že boli na tričko priamo namaľované štetcom. Okolie výstrihu je v prípade dresov Toga doplnené len jedným farebným prúžkom, ktorý je v červenej farbe. Prezývka mužstva znie “Čierne jastraby,” čo charakterizuje aj obrázok jastraba umiestnený vľavo od čierneho loga Puma.

Na výstave v londýnskom múzeu si návštevníci môžu prezrieť aj originálne náčrty, skice a pôvodné nápady jednotlivých umelcov, ktoré stáli na začiatku procesu tvorby nových reprezentačných dresov. Prezentované práce sú dielami umelcov Barthélémyho Togua z Kamerunu, Zineba Zediru z Alžírska, Godfrieda Donkera z Ghany, Saidoua Dicka z Burkiny Faso, Ernesta Dükua z Pobrežia Slonoviny, Owanta z Gabonu, Hentieho van der Merweho z Namíbie, Sambu Falla zo Senegalu, Hasana a Husaina Essopovcov z Južnej Afriky a El Loka z Toga. Výstava je pre verejnosť sprístupnená 8. – 27. novembra v čase od 10:00 do 17:45 v londýnskom Múzeu dizajnu.

2 komentáre k príspevku “Puma predstavila nové dresy desiatich afrických reprezentácií

Pridaj komentár

Naspäť na začiatok