Čo týždeň dal 2/2020

Čo týždeň dal
Autor: Myso

Dnes sa pozrieme na dresy Borussie Dortmund, predstavíme si nového sponzora  Evertonu, či zaspomíname na posledné majstrovstvá sveta, kde sa predstavila spoločná československá reprezentácia. Nebude chýbať ani originálna kolekcia Ajaxu Amsterdam inšpirovaná jeho novými dresmi a niekoľko príkladov, kedy sa na dresoch reprezentačných celkov objavili logá partnerov. Príjemné čítanie.


Pokémon na dresoch Dortmundu

Zdá sa, že z vtipných reakcií na dizajny nových dresov budeme môcť urobiť v tomto týždenníku aj pravidelnú rubriku. Po krvavom Arsenale z predchádzajúceho týždňa sa tentokrát internet bavil na účet nemeckej Borussie Dortmund. Jej nové dresy z dielne domácej spoločnosti Puma budú opäť v neodmysliteľnej žlto-čiernej kombinácii, no použitý vzor na nich mimoriadne pripomína vzhľad pokémona Electabuzz. Ak by v tíme osemnásobného nemeckého majstra vyriešili problém s autorskými právami, okamžite by mali k dispozícii originálneho maskota, ktorého by ani nemuseli obliekať do žiadneho dresu 🙂 V Dortmunde však s veľkou pravdepodobnosťou ostanú verní svojej včielke Emme.


Nový partner Evertonu

Everton sa dohodol na spolupráci so spoločnosťou Cazoo, ktorej bude robiť na svojich dresoch reklamu od budúcej sezóny 2020/21. Liverpoolsky klub by mal podľa dohody počas nasledujúcich troch sezón zinkasovať približne 27 miliónov libier. Táto suma je podobná, ako tomu bolo v prípade končiacej sa spolupráce so stávkovou spoločnosťou SportPesa. Rozdielom je, že nová dohoda už nezahŕňa ženské a mládežnícke tímy, pre ktoré tak Everton môže získať ďalších menších partnerov. Cazoo je digitálna platforma na kúpu ojazdených automobilov, ktorú len minulý rok založil britský podnikateľ a inovátor Alex Chesterman. The Toffes hrávajú momentálne v oblečení od britskej spoločnosti Umbro, v budúcom ročníku im pripraví dresy dánsky dodávateľ Hummel.


30 rokov od MS v Taliansku

Tento týždeň uplynulo 30 rokov od začiatku svetového šampionátu v Taliansku. Práve ten bol posledným veľkým turnajom pre spoločnú československú reprezentáciu. Zverenci Jozefa Vengloša deklasovali hneď v úvodnom stretnutí skupiny USA 5:1 a postup si zaistili už v ďalšom zápase po víťazstve 2:0 nad Rakúskom. Náš výber stratil body až v treťom dueli v skupine, keď nestačil na domáce Taliansko (0:2). Na prehru však dali československí futbalisti raz-dva zabudnúť jasným osemfinálovým triumfom 4:1 nad Kostarikou a z turnaja ich až vo štvrťfinále poslal domov neskorší majster sveta Západné Nemecko. To zvíťazilo najtesnejším rozdielom vďaka gólu Lothara Matthäusa z pokutového kopu. Československo sa na turnaji predstavilo v dresoch Adidas s nápaditou textúrou zloženou z malých bielych, modrých a červených trojuholníkov. Pre zaujímavosť, nemecký výrobca pripravil rovnaký dizajn aj futbalistom Sovietskeho Zväzu, tí mali ale namiesto modrých detailov strieborné.


Špeciálna kolekcia Ajaxu

Holandský Ajax Amsterdam predstavil svoje nové náhradné dresy, ktoré sú špecifické použitou textúrou inšpirovanou dresmi Adidas z prelomu 80. a 90. rokov minulého storočia. Nové oblečenie oficiálne 34-násobného holandského majstra by sa malo stať podľa reakcií fanúšikov ikonickým, a to aj napriek tomu, že v dresoch s podobným dizajnom pravdepodobne uvidíme v budúcej sezóne viacero tímov. Ani to však nebránilo amsterdamskému klubu predstaviť špeciálnu kolekciu rôznych fanúšikovských predmetov, na ktorých je práve využitá textúra z nového oblečenia. Ak sa vám netradičné dresy Ajaxu páčia, môžete si k nim dokúpiť aj hrnček, uterák, posteľnú bielizeň, kryt na mobil, ruksak, či vankúš. Všetky ponúkané predmety sú navyše prispôsobiteľné úplne rovnako ako to poznáme pri futbalových alebo hokejových dresoch a na každom z nich tak môžete mať svoju vlastnú menovku, či obľúbené číslo.


Reklamy na reprezentačných dresoch

Britský web Classic Football Shirts si tento týždeň zaspomínal na chorvátske oblečenie z rokov 1998 – 2001, v ktorom sa partia okolo Davora Šukera predstavila aj na Majstrovstvách sveta vo Francúzsku, kde obsadila výborné tretie miesto. Práve na týchto šachovnicových dresoch sa v jednom zápase objavilo aj logo partnera, ktorým bol aj slovenským dovolenkárom dobre známy domáci pivovar Ožujsko. Chorváti nastúpili v takto upravených dresoch na priateľské stretnutie proti Dánsku vo februári 1999. Mimochodom, práve Dánsko si vzhľadom na farby súpera oblieklo v tomto zápase netradičné modré dresy.

Chorvátske dresy s logom pivovaru Ožujsko. Zdroj: Shutterstock.com

Emblémy partnerov sú na reprezentačných dresoch zriedkavou záležitosťou, ale niekoľko prípadov sa v minulosti našlo. Brazília mala v roku 1987 na svojich žltých dresoch v stretnutí proti Čile logo Coca Coly. To bolo údajne prítomné aj na oblečení reprezentácie Kostariky v roku 1988 a dva roky predtým sme mohli vidieť emblém pivovaru Carlsberg na dresoch dánskej reprezentácie.

FIFA už v súčasnosti niečo podobné zakazuje, no logá sponzorov sú dodnes umiestňované na repliky, či verzie dresov pre fanúšikov. Typickým príkladom je reprezentačné oblečenie Írska, na ktorom sa za posledné roky vystriedali značky ako Opel, Eircom alebo Three. Naši reprezentanti zase boli v nedávnej minulosti v niekoľkých reklamných spotoch videní v dresoch s logom stávkovej spoločnosti Fortuna.

Vybrané repliky dresov Írska s rôznymi sponzormi.

9 komentárov k príspevku “Čo týždeň dal 2/2020

 1. Mohol by si spomenúť aj Rangers s novým dodávateľom dresov, pre ktorého budú vôbec prvým futbalovým klubom.

  1. Toto má byť skôr súhrn, čo mi vypľuje hlavne Twitter za posledný týždeň. Rangers oznámili nového dodávateľa už začiatkom mája, ale určite to spomeniem k článku o ich dresoch niekedy na budúci rok 😉

    1. Jaj sorry, ja som si neprečítal to “by” v prvom komente 🙂 Som myslel, že reaguješ, že sa niečo nedostalo do tohto druhého dielu. Rangers sú dobrý tip, ďakujem! Uvidím ešte ako bude vyzerať zvyšok týždňa, minulý bol taký zvláštny, že do stredy nič dokopy nebolo a potom naraz bum a hneď som mal článok hotový.

 2. Keď už som spomenul tie dresy Rangers, tak som využil koncosezónne zľavy + snahu zbaviť sa Hummel dresov a kúpil si tohtosezónny domáci dres. Podľa mňa najkrajší za posledných 10 rokov. Doplnil moju skromnú Rangers zbierku.

   1. Jop… Rangers a Arsenal (kombinácia na nervové zrútenie vždy v polovici sezóny 😀 ). A vlastne od ních mám aj dresy, tieto 2 Rangers, 1 Arsenal a 1 Lazio. A k tomu mám ešte 47 šálov od rôznych klubov a repre (už keď sa chválim 😀 ).

Pridaj komentár

Naspäť na začiatok