Silvestrovský špeciál: Najhoršie dresy futbalovej histórie

Zaujímavosti
Autor: Myso

Rok 2011 sa blíži ku svojmu koncu. Vlani ste sa mohli o takomto čase dočítať o slabej úrovni dresov v našej Corgoň lige, tento rok som pre vás pripravil výber najškaredších dresov futbalovej histórie. Tejto celkom zaujímavej téme sa venovalo niekoľko britských médií, ale množstvo fotiek či zaujímavostí sa dá nájsť aj na rôznych fórach.

Začíname výberom britského bulvárneho denníka The Sun. Ten desiatym miestom v hitparáde najhorších dresov histórie ocenil oblečenie londýnskej Chelsea. Kombináciu rôznych odtieňov šedej s oranžovou nevylepšil ani šialený dizajn tričiek a klinec do rakvy zatĺkli nevkusné oranžové trenírky.

Už od 19. storočia hrávajú futbalisti v dresoch s krátkymi, či dlhými rukávmi. O zmenu sa pokúsila nemecká spoločnosť Puma, ktorá si ale asi pomýlia futbalové trávniky s basketbalovými palubovkami. Nuž čo, Kamerunčanom aspoň nebolo tak teplo a fanúšičky mohli u niektorých hráčov poobdivovať aj pekne vypracované ramená.

Začiatky 90. rokov boli v Anglicku úspešným obdobím pre Aston Villu, no úspech nezaznamenali jej dresy z roku 1993. Dizajnér spoločnosti Asics doplnil zeleno-čiernu kombináciu úplne nevkusne o červené prúžky. Nevedno či mali ladiť s logom sponzora, ale isté je že birminghamským fanúšikom sa určite nepáčili.

Norwich desil počas svojho úspešného obdobia súperov viac svojimi dresmi ako futbalovým umením. Tieto z roku 1993 vyzerajú ako po súbojoch v paintballe, v Anglicku ich zase označili ako žlté tričká označkované vtačím trusom 🙂

Horúcim kandidátom na absolútneho víťaza je mexický gólman Jorge Campos. Ten na MS 1994 hájil svätyňu Mexika v drese s neskutočne šialeným dizajnom. Britská spoločnosť Umbro mu ho pre istotu pripravila ešte aj vo viacerých farebných kombináciách, z ktorých je jedna lepšia ako druhá 😀

Pri mexickej reprezentácií ešte chvíľu zostaneme. O štyri roky neskôr hrali vo Francúzsku hráči Mexika v dresoch od domácej spoločnosti ABA Sport, ktorej dizajnéri sa rozhodli na dresoch prezentovať kultúru krajiny v o niečo väčšej miere ako je únosné.

Čo môže pobaviť viac ako kombinácia šialených účesov so šialenými dresmi? Áno aj takto niekedy vyzerali futbalisti :-). Títo dvaja fešáci hrávali za Coventry City v roku 1978.

Víťazom vo výbere britského denníka Sun sa stali dresy Hull City z roku 1992. Pri pohľade na ne asi nikto nepochybuje o prezývke mužstva: “Tigre.” Niektorí sa akurát môžu opýtať, prečo hrajú tí futbalisti v pyžamách?

Televízna spoločnosť Sky News začala svoj výber najlepšieho z najhoršieho náhradnými dresmi Newcastlu United. Tie používali “straky” pomerne nedávno – v sezóne 2009/2010, kedy zvíťazili v druhej najvyššej anglickej súťaži a vybojovali si tak návrat do Premier League. Fanúšikom ale ani tento úspech nezmazal zlé spomienky na škaredú kombináciu svetlého a tmavého odtieňa žltej.

V 90. rokoch dizajnéri nemeckej spoločnosti Adidas vymysleli cikcakovité pruhy vyplnené farebnými prechodmi a trojicou prúžkov. Zaujímavý vzor vyzeral možno v niektorých prípadoch pekne, čo sa ale nedá povedať o náhradných dresoch Arsenalu, ktoré boli doplnené navyše absolútne nečitateľnými červenými číslami.

O tom, že to dizajnérom britskej spoločnosti Umbro v 90. rokoch veľmi nešlo nás presvedčili aj náhradné dresy Manchestru United zo sezóny 1995/96. Tie nevoňali dokonca ani Alexovi Fergusonovi, ktorý ich prikázal svojim zverencom v polčasovej prestávke jedného zo stretnutí dokonca prezliecť, údajne sa mu v nich jeho hráči ťažko rozoznávali od súperových.

Celkom zaujímavým výberom v tejto kategórií sú náhradné dresy Liverpoolu v šedo-červenej kombinácií z roku 1989. Podobný kosoštvorcový vzor je totiž použitý aj na súčasných hlavných dresoch “The Reds.” Osobne si myslím, že oproti ostatným dresom v tomto výbere až tak zle nevyzerajú, čo poviete?

V sezóne 2009/2010 hrali v netradičných dresoch aj hráči Boltonu. Svoju nomináciu do výberu najhorších dresov v britskej histórií si tak vyslúžila aj spoločnosť Reebok. Dresy Wanderers z tohto obdobia dostali prezývku ako tričká s čiarovými kódmi 🙂

Čiarové kódy však nie sú zďaleka tým najhorším. Ako sa totiž musel cítiť dlhoročný gólman anglickej reprezentácie David Seaman na domácom šampionáte EURO 1996, na ktorom si zachytal oblečený ako klaun?

Dizajnéri spoločnosti Umbro chceli byť v 90. rokoch originálni aj bledomodrou farbou náhradných dresov anglickej reprezentácie. To sa im určite podarilo, na rozdiel od troch levov. Tie mali byť odkazom na prezývku národného mužstva a symbolizovať silu a odvahu. To by ale nemohli vyzerať ako z animovaného filmu od Walta Disneyho…

V tom roku to opäť nevychytali ani anglickí brankári… To muselo stáť skutočne veľa námahy vymyslieť niečo takéto šialené 🙂

Z nových dresov Stockportu City musel byť v sezóne 1993/94 “nadšený” najmä klubový partner, ktorého logo bolo na tričkách takmer neviditeľné. Nuž, kombinácia vodorovných pruhov s cikcakovitými obohatená farebnými prechodmi nemôže priniesť nič dobré.

O zaujímavých dresoch by vedeli rozprávať aj hráči Coventry City, ktorí už majú v tomto výbere svoje zastúpenie aj vyššie. Čo mala symbolizovať táto šialená červeno-biela textúra by vedel povedať asi len málokto. Jediným pozitívom zostáva, že dresy boli len náhradné a fanúšikov z nich boleli oči len počas pár zápasov v ročníku.

A opäť populárny džungľový vzor futbalistov Hull City, tentoraz z roku 1994 🙂

Najlepšie z toho najhoršieho zverejnil svojho času aj britský portál telekomunikačného operátora Orange. Hráči Coventry City mali v roku 1981 k dispozícií dresy, na ktorých zaujalo štylizované písmeno T – najmä dvojicou pruhov, ktoré boli predĺžené až na trenírky a “zdobili” tak chúlostivé miesta hráčov 🙂

O tom, že s pruhmi na trenírkach to veľmi netreba preháňať by vedeli rozprávať aj hráči škótskej reprezentácie. Tí si na MS 1986 v Mexiku museli obliecť k celkom na tú dobu štýlovým tričkám skutočne otrasné trenírky s hrubým modrým horizontálnym pruhom uprostred.

A britská spoločnosť Umbro sa “činila” aj v polovici 90. rokov. Vtedy pripravila Chelsea náhradné dresy v tradičnej žlto-modrej kombinácií. Na tom by nebolo nič zlé, keby neboli z oboch farieb použité tri až štyri odtiene…

Ďalšie stránky na internete nezabudli pri téme najhorších dresov futbalovej histórie ani na Athletic Bilbao. Hmmm, čo má byť tá šialená červená textúra, rozliaty kečup?

A takto to pre zmenu dopadne, keď si neviete vybrať, ktorá farba bude ideálnym doplnkom k bielej, prípadne keď túžite prezentovať na svojich dresoch dúhu alebo sa priveľmi inšpirujete logom sponzora – všetky tieto dilemy asi riešili v 90. rokoch v nemeckom Bochume…

Vo výbere pokračujeme opäť našim populárnym Jorgom Camposom. Ten počas svojej kariéry asi pekný dres nemal 🙂

V Glasgowe sa v sezóne 1991/1992 pravdepodobne nemohli dohodnúť, či náhradné dresy Celticu majú byť hnedé, biele alebo zelené. Dizajnéri spoločnosti Umbro ich nerozhodnosť vyriešili a to rovno dresom s takýmto “exkluzívnym” dizajnom:

Dánska spoločnosť Hummel obliekala v rokoch 1992 – 94 škótsky Dunfermline. Fanúšikovia trojnásobného víťaza druhej škótskej ligy však na toto obdobie asi radi nespomínajú…

V časoch, kedy ešte kluby americkej MLS neobliekala výhradne nemecká spoločnosť Adidas sa realizovali dizajnéri Nike – pri pohľade na dresy Dallasu Burn, Los Angeles Galaxy a Tampy Bay Mutiny sa im to však zrejme veľmi nedarilo…

Osobne som nikdy nepočul o klube Scunthorpe United, keď však vidím v akých dresoch niekedy hral, tak som aj celkom rád 🙂

Tohtoročný finalista FA Cupu Stoke City nenašiel v sezóne 1996/1997 sponzora, ktorého logo by prezentoval na svojich náhradných modrých dresoch. Dizajnéri spoločnosti Asics sa rozhodli prázdny priestor vyplniť, no horšie to snáď už ani nemohli urobiť 🙂

Silvestrovský výber toho najlepšieho z najhoršieho je na konci. Prajem ešte príjemný večer a úspešný štart do roku 2012 😉

Pridaj komentár

Naspäť na začiatok