Hlavné dresy Česka 2012/2013

2012/2013 EURO 2012 Puma
Autor: Myso

V piatkovom barážovom stretnutí o postup na EURO 2012 nastúpili reprezentanti Českej republiky proti futbalistom z Čiernej Hory v nových dresoch od nemeckej spoločnosti Puma. V prípade postupu sa v nich predstavia aj na záverečnom turnaji v Poľsku a na Ukrajine a obliekať ich budú aj v nadchádzajúcej kvalifikácií o postup na MS 2014, ktoré budú v Brazílii.

Nové dresy si ctia národné tradície. Na červených tričkách sú viditeľné moderné prvky. Vľavo pod bielym okrúhlym výstrihom sa nachádza modrý vertikálny pruh s logom futbalovej reprezentácie a taktiež šachovnica so štvorčekmi v svetlejšom a tmavšom odtieni červenej farby. K červeným tričkám majú českí reprezentanti k dispozícií červené alebo biele trenírky. Štulpne môžu byť červené, modré alebo biele.

„Dizajn dresov je odkazom na štátny znak, na ktorom sú na šachovnici umiestnené moravská a slezská orlica,“ vysvetlil inšpiráciu Ján Kryšpin, marketingový manažér spoločnosti Puma pre Českú republiku. Brankári našich západných susedov si môžu vybrať hneď z troch farebných variantov: fialovo-šedé, šedo-zelené alebo zeleno-šedé.

Nový vzhľad českých dresov vznikal už počas leta minulého roka, kedy do sídla spoločnosti Puma zavítali okrem predsedu ČMFS Ivana Hašeka aj manažér reprezentácie Vladimír Šmicer a tréner Michal Bílek. Všetci zúčastnení si prehliadli dizajny dresov, ktoré boli v tom čase ešte len náčrtmi na papieroch. Následne sa diskutovalo o strihu, farbách, materiáloch a umiestnení národných znakov.

Ďalšie stretnutie prebehlo v decembri a na ňom došlo k jednej zásadnej zmene. Znak Českej republiky umiestnený na modrom zvislom pruhu bol nahradený znakom českej futbalovej reprezentácie, ktorému dominuje biely lev umiestnený na červenom pozadí. Kozmetickou zmenou prešlo už len umiestnenie štátnej vlaky, ktorá sa nachádza na zadnej strane tričiek pod výstrihom.

Dres si ako prvý vyskúšal kapitán reprezentácie Tomáš Rosický: „Nové dresy sú pekné. Dizajn sa veľmi vydaril. Páči sa mi, že sa dizajnéri zamerali aj na detaily a ich zapracovanie do výsledného dizajnu je naozaj perfektné. Sú to síce drobnosti, ale prispievajú spoločne s príjemnými materiálmi k pohodlnému noseniu nových dresov.“

Premiéra nových dresov dopadla pre českú reprezentáciu víťazne, keď svojho súpera z Čiernej Hory zdolala gólmi Pilařa a Sivoka 2:0. V utorňajšej odvete sa českí reprezentanti predstavia v bielych dresoch zo starej sady, predstavenia nových náhradných dresov sa dočkáme pravdepodobne až v priebehu budúceho roka.

Česká reprezentácia nechýbala od rozdelenia federácie na žiadnom zo štyroch európskych šampionátov. Česko navyše na majstrovstvách Európy dosahuje vynikajúce výsledky – v roku 1996 stroskotalo až vo finále s Nemeckom a v 2004-om obsadilo v Portugalsku bronzovú priečku. V aktuálnej kvalifikácií obsadili Česi v I skupine druhé miesto za suverénnym Španielskom.

2 komentáre k príspevku “Hlavné dresy Česka 2012/2013

  1. i am looking for more information on the typography of the shirts. [which is not on these photos] can anyone help me with that?
    the letters are amazing! who made them?

    1. Hi, I don’t know who is author of this font, but you can download it on http://abfonts.freehostia.com/. The name of this font is “Gaffer”, but unfortunatelly it’s not possible to write direct link of the website, but you must click on List of all fonts on main page and then choose Gafferpuma from the list and then click pumagaffer.ttf to download it.

Pridaj komentár

Naspäť na začiatok