Česká Fortuna Liga 2019/2020

Aktualizované 16.11.2019 – nové dresy Slavie

Tento ročník prináša Svet dresov aj jednu novinku. Podrobnejšie sa pozrieme aj na dresy najvyššej českej súťaže, ktorá nesie podobne ako tá naša názov Fortuna liga. Prehľad oblečenia jej všetkých 16 účastníkov pripravil dlhoročný fanúšik tohto webu AndrejBB.


SK Slavia Praha

Aktuálny český majster oznámil spoluprácu s nemeckou firmou Puma v priebehu jarnej časti minulej sezóny. Slavia tak ukončila svoj dlhoročný vzťah s anglickým výrobcom Umbro. Pražský klub pôjde aj do novej sezóny v rovnakých sadách, v ktorých dohral predchádzajúci ročník. Domáca je originálna a dominuje jej tradičný zošívaný bielo-červený motív. Doplnená je bielymi trenírkami. Je otázne, v akých štulpniach budú nastupovať Slávisti na domáce zápasy. V minulej sezóne to boli modré, ktoré odkazovali na historické dresy, čo podčiarkuje aj použitie zlatého loga výrobcu. Hosťovská sada je model Final Evoknit v čisto čiernej kombinácii. Brankári (a brankárky ;-)) chytajú v žltých a zelených dresoch.

V play-off Ligy majstrov sa Slavia predstavila na trávniku rumunského celku CFR Kluž v netradičných zelených dresoch so žltými detailmi. Nové oblečenie zošívaní pokrstili tesným víťazstvom 1:0, keď sa o ich jediný gól postaral v 28. minúte Masopust.

A v menej tradičných farbách pokračuje Slavia aj v skupinovej fáze Ligy majstrov. Vo štvrtom kole sa na pôde Barcelony predstavila v nových belasých dresoch. Zdá sa, že tie budú patriť medzi fanúšikmi zošívaných k populárnym, keďže v nich pražský klub dokázal remizovať na trávniku veľkého favorita 0:0.


FC Viktoria Plzeň

Tak ako každú sezónu, aj tentoraz predstavili Viktoriáni z Plzne nové sady dresov. Na domácom ihrisku sa opäť predstavia v dresoch s originálnym dizajnom, ktorému tentokrát vládne motív blesku korešpondujúci so sloganom klubu pre túto sezónu „Nabití novou energiou.“ Dresy sú v tradičnej červeno-modrej kombinácii s tmavomodrým golierom a lemom na rukávoch. Doplnené sú modrými trenírkami a štulpňami v rovnakej farbe.

Na ihrisku súperov sa Plzeň predstaví v dvoch variantoch modelu Puma Cup Core, ktoré sú novinkou v katalógu nemeckého výrobcu. Ako vonkajšiu verziu si klub z mesta piva vybral čisto bielu kombináciu, kým ako tretia sada bude slúžiť model v krikľavo žltej farbe s čiernymi detailmi.

Brankári, medzi ktorými figuruje aj 29-násobný slovenský reprezentant Matúš Kozáčik, si zachytajú v čiernych, belasých a ružových farbách.


AC Sparta Praha

Sparta strieda sady dresov každé dve sezóny a keďže domácu sadu menila naposledy v roku 2017, v novom ročníku bude na Letnej nastupovať v novom oblečení. Americká firma Nike pre „rudých“ pripravila originálne dresy tradičnej bordovej farby. Príjemným detailom je sparťanská trikolóra na prednej strane golieru. Lem rukávov je zvýraznený čiernou.

Bielu hosťovskú sadu si Sparta prenáša z minulej sezóny. Zaujímavosťou je, že kým v lige budú pražskí futbalisti nosiť na dresoch ako hlavného sponzora stávkovú kanceláriu Tipsport, v pohárových zápasoch ju nahradí mobilný operátor T-Mobile.


FK Jablonec

Jablonec po siedmich sezónach vymenil dodávateľa dresov, keď Nike strieda menej známa americká značka Capelli Sport. Tá oblieka napríklad popredný grécky klub AEK Atény, nemeckého treťoligistu MSV Duisburg alebo národný tím Libanonu. Na najvyššej úrovni v Česku má s Jabloncom premiéru. Severočesi predstavili zatiaľ dve sady dresov, podobne ako v minulých sezónach ide o zelenú a čiernu. Domáca sada je v oveľa tmavšom odtieni zelenej (takmer až tyrkysovej), ako to bývalo zvykom pri dresoch Nike, resp. predtým Umbro. Doplnená je bielymi trenírkami a štulpňami.

Hosťujúce dresy sú kompletne čierne. V oboch prípadoch ide o katalógový model CS One. Pozitívom sú však detaily – na zadnej časti dresu pod golierom nájdeme logo jablone ako symbolu mesta a na číslach hráčov sa zase nachádza skratka FKJ.


FC Baník Ostrava

V Ostrave sa čo sa dresov týka veľa nezmenilo. Domáca aj hosťovská sada zostávajú nezmenené. Doma budú hráči Baníka nastupovať v kompletne bielom modeli Tabela 18, doplnenom o čisto modrú sadu pre zápasy na ihriskách súpera. Zmenou prešla tretia sada, ktorá zostáva čierna, ale tentoraz to bude nový model Tiro 19, na ktorom sú emblémy sponzorov v zlatom prevedení.


FC Slovan Liberec

Pod Ještědom zostávajú verní oblečeniu značky Nike a do novej sezóny nastúpia aj v novej sade dresov. Po pruhovanom experimente z minulého ročníka sa Severočesi vracajú k tradičným modrým dresom. Konkrétne ide o model Nike Vapor Knit II. Už tradične je na ňom logo klubu zobrazené v monochromatickej verzii a na prednej strane dresu je doplnené len malým logom firmy Preciosa, ktorá patrí majiteľovi libereckého futbalového klubu.

V druhom kole mali hráči Liberca proti Plzni k modrým dresom a trenírkam oblečené biele štulpne.

Čo sa týka dresov na zápasy vonku, tam pravdepodobne k zmene nedôjde a Slovan bude nastupovať v bielo-modrých dresoch Nike Team Trophy III.


FK Mladá Boleslav

Klub z mesta známeho vďaka automobilke Škoda bude aj naďalej nastupovať v oblečení značky Adidas a opäť využil možnosť vytvoriť si dresy cez aplikáciu miTeam. Obe sady sú tak ako v minulej sezóne model miTiro17, avšak prešli výraznými zmenami. Domáce dresy už nebudú modré, ale čisto biele, s modrými detailmi, doplnené o trenírky a štulpne rovnakej farby. Na ihriská súperov nastúpia futbalisti siedmeho tímu predchádzajúcej sezóny v dresoch oranžovej farby s čiernymi detailmi. Zaujímavosťou je monochromatické logo klubu aj hlavného sponzora. Práve nový štýl prezentovania loga hlavného sponzora – automobilky Škoda najviac potešilo fanúšikov, keďže v posledných rokoch bývalo na dresoch umiestnené v obrovskom bielom obdĺžniku, ktorý kazil ich celkový vzhľad.


SK Sigma Olomouc

Futbalisti Sigmy Olomouc rozšírili už aj tak početnú enklávu tímov, ktoré majú k dispozícii dresy z aplikácie miTeam od Adidasu a podobne, ako aj ich ligoví súperi, zvolili pre domáce dresy model miTiro17. Keďže klub z Hané oslavuje tento rok storočnicu, oblečenie je inšpirované minulosťou a tak sa na tradičných modrých dresoch nachádzajú aj tmavomodré pruhy. Rovnako sfarbená je aj časť dresu na ramenách a na vrchnej časti chrbta. Hráči z Moravy budú nosiť k pruhovaným tričkám modré trenírky a štulpne. Náhradné dresy sú v rovnakom dizajne, ale v červeno-bordovej kombinácii.

V prvom kole sa na ihrisku Plzne predstavil Olomouc v tretích dresoch. Čisto biele oblečenie je katalógový model Adidas Tabela 18.

V piatok 23.8. nastúpila Sigma Olomouc v stretnutí proti Tepliciam v retro dresoch. Stalo sa tak pri príležitosti osláv 100. výročia založenia klubu a domáci v zápase zvíťazili 2:0.


FC Fastav Zlín

Ševci po dvoch sezónach predstavili nové sady dresov. Zostávajú verní nemeckej značke Adidas aj svojej žlto-modrej kombinácii. Domáce dresy sú opäť vytvorené pomocou aplikácie miTeam a model miTiro17 je komplet žltý, doplnený tenkými diagonálnymi modrými prúžkami. Žlté tričká sú skombinované s modrými trenírkami a žltými štulpňami. Hosťovská sada je tentoraz katalógová. Zlín si zvolil model Condivo 18 v bielej verzii, ktorý doplnia čierne trenírky a čierne štulpne. Zaujímavosťou bielych dresov je monochromatický klubový znak.


FK Teplice

Teplice už druhú sezónu v rade oblieka nemecká spoločnosť Puma. K zmene však oproti minulej sezóne došlo len v prípade tretích dresov. Doma budú Teplice aj naďalej nastupovať v žlto-modrom oblečení s katalógovým označením Liga, doplnenom o modré trenírky a žlté štulpne. K miernej zmene došlo len pri sponzorovi Bílinská kyselka, keď z neho zmizlo modré pozadie a práve samotné logo je na dresoch v modrej farbe. Na ihriskách súperov by hráči z Teplic mali nastupovať v modeli Puma Pitch v inverzných farbách oproti domácej sade. Zaujímavosťou je však červená tretia sada. Tá súvisí s 20. výročím zápasu Teplic s Borussiou Dormund v Pohári UEFA, v ktorom hráči českého klubu nastúpili práve v červených dresoch. Dresy majú tiež charitatívny charakter, keďže majú symbolizovať novú iniciatívu klubu, ktorou bude darovanie krvi. Najcennejšou tekutinou počas sezóny prispejú aj samotní hráči A tímu, juniorky a dorastu (nad 18 rokov) a taktiež zamestnanci klubu. Samotné dresy pôjdu po sezóne do dražby, z ktorej výťažok poputuje na podporu darovania krvi. Červená sada dresov je model Puma Liga Core, zaujímavosťou je použitie jednofarebného klubového znaku.


Bohemians Praha 1905

Klokani budú aj v sezóne 2019/20 nosiť dresy značky Adidas. Doma sa opäť predstavia v modeli miTiro17 z aplikácie miTeam v zeleno-bielom pruhovanom prevedení. Jedinou zmenou je nový hlavný sponzor, keď Remal nahradil internetový obchod balshop.cz.

Proti zeleno-bielym súperom hrá pražský klub opäť vo svojich modro-čiernych pruhovaných dresoch známych z predchádzajúceho ročníka. Na hrudi bolo už ale logo nového sponzora balshop.cz.

 


1. FC Slovácko

Moravský celok podobne ako Jablonec ukončil spoluprácu s americkou spoločnosťou Nike a pripojil sa k skupine klubov, ktoré hrávajú v oblečení značky Puma. Po Plzni, Tepliciach a Slavii je tak štvrtým, ktorý na dresoch bude nosiť siluetu amerického predátora. Dresy samé o sebe sú pomerne jednoduché. Domáca aj hosťujúca sada sú katalógové modely Puma EvoKnit z minulého roku. Na domácej pôde budú hráči nastupovať v bielej kombinácii, na ihrisku súpera si oblečú modré dresy. Oproti dresom značky Nike však pôjde o svetlejší odtieň modrej.

V 7. kole sa v piatok 23. augusta predstavilo Slovácko v nových tmavomodrých dresoch. Jedná sa o katalógový model Puma Cup. V novom oblečení sa futbalistom z Uherského Hradišťa veľmi nedarilo, keď ich v Ostrave zdolal domáci Baník 3:0.


1. SFC Opava

Opava zostane verná dresom z minulej sezóny a doma bude nastupovať v žlto-modrých pruhovaných dresoch Nike Striped Division. Na tlačovej konferencii pred štartom sezóny už na nich nefigurovalo logo Clavin. Či dôjde aspoň k zmene náhradných dresov zatiaľ nie je známe.


1. FK Příbram

Příbram absolvovala tímové fotenie v dresoch z minulej sezóny a tak je pravdepodobné, že Stredočesi sa predstavia aj v ročníku 2019/20 v sadách s označením Nike Dry Challange II. Doma využijú tradičnú zeleno-čiernu kombináciu, ktorá nadväzuje na banícku tradíciu mesta. Otázny je dizajn hosťovskej sady. Na tímovom fotení sa brankári objavili v čiernych dresoch Dry Challange II, ale v minulej sezóne nastupovali hráči Příbrami v bielo-zlatých dresoch Nike Park Derby II.


MFK Karviná

Futbalisti Karvinej absolvovali tímové fotenie v rovnakých dresoch, v akých nastupovali v minulej sezóne. Ide o populárny model Condivo 18 od nemeckej firmy Adidas. Doma by hráči zo Sliezskeho klubu mali nastupovať celí v bielej kombinácii s čiernymi detailmi. Hosťovská sada pravdepodobne zostane tiež nezmenená a teda pôjde o rovnaký model v neónovej žltej farbe s čiernymi detailmi.


SK Dynamo České Budějovice

Nováčik súťaže na predsezónnej tlačovej konferencii ukázal rovnaké dresy, aké nosili hráči Českých Budějovíc aj v minulej sezóne. Ide o model miTiro17 z aplikácie miTeam od Adidasu. Dresy sú biele s čiernymi pruhmi a čiernymi rukávmi. Na prednej strane oproti minulej sezóne pribudli logá partnerov, tie sú okrem znaku klubu doplnené aj erbom mesta. V akých dresoch bude Dynamo nastupovať u súperov zatiaľ nie je známe, v minulej sezóne klub hrával v žltom.


Za prípravu stránky ďakujem AndrejoviBB.

História aktualizácií:

 • 14.7.2019 – doplnené biele dresy Olomouca
 • 21.8.2019 – doplnené zelené dresy Slavie
 • 22.8.2019 – informácie o retro dresoch Sigmy Olomouc

Zdroje fotografií: klubové stránky a e-shopy, Blesk.cz, ČTK, Facebook a Instagram.

10 komentárov k príspevku “Česká Fortuna Liga 2019/2020

 1. @AndrejBB dúfam, že sa postaráš aj o aktualizácie 😀

  Tie samozrejme veľmi rád privítam aj od našich českých návštevníkov 😉

  Ako pozerám, tak minimálne dnes by sme už mali vidieť v akcii aj nejaké náhradné dresy Bohemiansu.

  1. No asi nie, ešte keď majú tie červené dresy s tmavými pruhmi 😀 Ale v posledných sezónach mali vždy aj nový tretí biely dres, tak uvidíme.

  1. Minulou sezonu měli pruhované modrobílé, ale to byl spíš experiment a vrátili se k tomuto čistě bílému, který vždy fungoval. 😉

Pridaj komentár

Naspäť na začiatok